Zamek Królewski na Wawelu: Ucinamy spekulacje odnośnie cen biletów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Wawel jest dostępny dla wszystkich i zapewniamy, że zwiedzić go można już od 2 do 35 zł za wybraną wystawę – informuje rzeczniczka Zamku Królewskiego na Wawelu, odnosząc się do zamieszania, jakie w ostatnim czasie wywołały ceny biletów zwiedzania.

Zamek Królewski na Wawelu to wielowiekowa siedziba królów, symbol polskiej państwowości i jedno z najważniejszych muzeów w kraju. Miejsce to ciągle tętni życiem, o czym świadczy chociażby rekordowa frekwencja – w minionym roku Wawel odwiedziło 1 mln 791 tys. osób.

Dyskusja wokół cen biletów

Choć Wawel nie może narzekać na brak zwiedzających, w ostatnim czasie spore poruszenie w sieci wywołał cennik zamku. Najwięcej emocji wśród internautów budziła oferta „Wawel od A–Z”, umożliwiająca zwiedzenie wszystkich otwartych w danym dniu wystaw stałych i czasowych. By skorzystać z oferty i wybrać się na minimum pięciogodzinne zwiedzanie, trzeba było kupić bilet normalny w cenie 151 zł za osobę lub ulgowy za 101 zł.

Do sprawy odniósł się Zamek Królewski na Wawelu, tłumacząc, że „Wawel od A-Z” jest jedną ze specjalistycznych propozycji zwiedzania obiektu.

– To oferta wyjątkowa, która została udostępniona dopiero 29 kwietnia 2023 roku, która została przygotowana z najwyższą starannością i wychodząca naprzeciw oczekiwaniom konkretnych grup odbiorców – naszych Gości, którzy nieodmiennie bezpośrednio kierowali do wawelskiego zespołu pytania o możliwości zwiedzania – dosłownie „całego Zamku”. To Zwiedzający – koneserzy, pasjonaci, pragnący dogłębnie poznać Zamek, osoby dorosłe, dla których aktywne zwiedzanie jest priorytetem – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Zwiedzanie Wawelu już od 2 zł

Jak zapewnia muzeum, ceny biletów umożliwiające wstęp na główne i podstawowe wystawy nie uległy podwyższeniu. – Jedyna zmiana dotyczy wzrostu kosztów zewnętrznych usług przewodnickich, niezależnych od zamku – informuje Wawel.

Obecnie, wybrane wystawy można zwiedzić już od 2 zł (bilet ulgowy na Basztę) do 35 zł (bilet normalny do reprezentacyjnych komnat – bez przewodnika). Ponadto dzieci do lat 7 zwiedzają Wawel bezpłatnie.

Warto również przypomnieć, iż Zamek Królewski na Wawelu w każdy poniedziałek w wybranych okresach w ciągu roku udostępnia bezpłatnie następujące wystawy:

  • od 1 lipca do 30 września: Wawel Zaginiony, Zbrojownia, Sztuka wschodu. Namioty tureckie;
  • od 1 października do 31 grudnia: dochodzi Nowy Skarbiec Koronny zastępując jedną z wystaw dostępnych bezpłatnie od 1 lipca do 30 września.

Wawel przygotował także specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi, z którą można zapoznać się na stronie muzeum.

„Wawel od A–Z” wycofany

W czwartek, 6 lipca, Zamek Królewski na Wawelu poinformował o wycofaniu oferty „Wawel od A–Z”.

– By uciąć wszelkie spekulacje na temat wysokich cen biletów zdecydowaliśmy się na wycofanie oferty zwiedzania Wawelu od A–Z, która wywołała w ostatnim czasie tak wiele emocji wśród zwiedzających wprowadzając ich w błąd – oznajmiła Urszula Wolak–Dudek, rzecznika prasowa Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jak dodała, zwiedzający szybciej będą mogli korzystać z biletu rodzinnego, który wprowadzony zostanie za około 14 dni.

Szczegóły dotyczące cen biletów, informacje o zniżkach (niezmiennie obowiązujących od 2020 roku) oraz propozycje tras zwiedzania dla rodzin z dziećmi dostępne TUTAJ.