Do 30 listopada można składać wnioski o wynajem mieszkań wybudowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, przy współpracy z gminą Kraków. Już teraz warto zapoznać się z wymaganiami, jakie stawia miasto. Preferencyjna stawka czynszu wiąże się restrykcyjnymi kryteriami, jakie należy spełnić.
W lokalach TBS stawka czynszu za 1 mkw. powierzchni użytkowej nie może być wyższa w skali roku niż 4% wartości odtworzeniowej lokalu. Obecnie jest to kwota 15,74 zł za mkw. Obecnie dostępne lokale będące w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego położone są głównie na terenie dzielnicy Podgórze i Nowej Huty. Znajdują się one przy ulicach: Smoleńskiego, Przewóz, Tomickiego oraz na osiedlu Złocień.
Wszystkie mieszkania wynajmowane są wyłącznie na czas nieokreślony. Aby zawrzeć umowę, konieczne jest wpłacenie kaucji, która zabezpieczy pokrycie należności za wynajem. – Kaucja zabezpieczająca pokrycie należności z tytułu najmu lokalu nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal – tłumaczy Katarzyna Bury z Urzędu Miasta Krakowa.
Wnioski o wynajem mogą złożyć jedynie osoby, które mieszkają w lokalach o powierzchni mniejszej niż 5 mkw. na jedną osobę, utraciły lokal na skutek wypowiedzenia umowy najmu w terminie trzyletnim, lub ze względu na nieuregulowanie czynszu, mieszkają w lokalach, które nie spełniają warunków technicznych.
Pomoc dla wychowanków domów dziecka
Na lokal mogą również liczyć osoby, które są wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych z terenu Krakowa, a także te, które mieszkają w hotelach pracowniczych. Z pomocy mogą skorzystać też osoby, które nie mogą być zameldowane w swoim miejscu zamieszkania ze względu na przemoc w rodzinie.
Osoby chcące wynająć mieszkanie w ramach TBS, które ukończyły szkołę na terenie Krakowa w ostatnich 15 latach poprzedzających złożenie wniosku, nie mogą posiadać żadnego własnościowego lokalu na terenie gminy Kraków. Nie mogą również być na stałe zameldowane na terenie gminy, ale muszą pracować w jej obszarze.
Ważny również dochód
W ich przypadku, aby skorzystać z mieszkań TBS, istotną rolę odgrywa również dochód. Ze względów bezpieczeństwa należy osiągać przychody na poziomie 1760,90 złotych netto, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, a 1540,79 zł dla dwuosobowego. Dla gospodarstw wielorodzinnych granica średniego dochodu jest ustalona na minimum 1320,67 złotych miesięcznie.
– Głównym celem polityki mieszkaniowej Krakowa jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej. Oferta wynajmu lokali w zasobach TBS skierowana jest do osób wykazujących dochody na poziomie wyższym w stosunku do kryterium dochodowego dla lokali socjalnych. Dzięki temu dopełnia całokształt pomocy mieszkaniowej udzielanej przez Gminę Miejską Kraków – tłumaczy Katarzyna Bury.
W latach 1998-2004 Gmina Miasta Kraków współfinansowała budowę 933 lokali TBS.