Do kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz Jana XXIII zostało 56 dni. Wczoraj (piątek 28 lutego) Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, przedstawiła plan obchodów tych ważnych dla katolików dni. Wydarzenia związane z kanonizacją będą odbywać się pod hasłem „Nie lękajcie się być świętymi”.
Uroczystość kanonizacyjna odbędzie się 27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Taką datę już wcześniej wymienił sam papież wskazując, że zrezygnowano z planów zorganizowania tej uroczystości zimą tego roku w trosce o tysiące polskich pielgrzymów, którzy jechać będą z Polski do Rzymu autokarami.
Obrzędy kanonizacyjne rozpoczną się o godzinie 10. Wierni zebrani w sanktuarium w Łagiewnikach będą mogli na żywo śledzić homilię papieża Franciszka na telebimach. O 12:30 zostanie odprawiona pierwsza msza święta dziękczynna, a o godzinie 19 muzycy Opery Krakowskiej zagrają „Mszę Koronacyjną” Mozarta.
Od początku kwietnia
Już 2 kwietnia na Plantach stanie wystawa „Jan Paweł II – święty z Małopolski”, zaś 22 kwietnia piłkarze Cracovii zagrają mecz, w którym obecna kadra będzie podejmować byłych zawodników krakowskiego klubu. Na dwa dni przed kanonizacją zostanie rozegrana w Krakowie gra miejska „Drogowskazy do świętości”.
Na dzień przed uroczystością kanonizacji, czyli 26 kwietnia o godzinie 20 przed Sanktuarium bł. Jana Pawła II, Instytut przygotował misterium pod tytułem „Kolory Miłosierdzia”. Wystąpią w nim wykonawcy z Polski (m.in. Halina Frąckowiak i Natalia Kukulska) oraz zza granicy. – Program będzie opierał się na dzienniczku świętej Faustyny – tłumaczyła Agata Szuta. Transmisję koncertu na żywo zrealizuje TVP 1. Następnie około 21:30 rozpocznie się całonocne czuwanie i modlitwy.
Mapping na kurii i helikopter
Wieczorem 26 oraz 27 kwietnia od godziny 21 do 22:30 będzie można podziwiać mapping na budynku kurii, poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła II oraz spotkaniom z młodzieżą pod oknem papieskim. Również 27 kwietnia w Instytucie Dialogu Międzykulturowym odbędzie się przedstawienie muzyczne z udziałem artystów Opery Krakowskiej.
Oprócz najważniejszych wydarzeń towarzyszących, IDM zaprasza również na wykłady oraz konferencje, które są współorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Ciekawostką będzie także możliwość obejrzenia odrestaurowanego helikoptera, którym podróżował papież, a który teraz stoi w Muzeum Lotnictwa Polskiego.