25 ponadczasowych piosenek, sześcioosobowy zespół muzyczny i aktorka obdarzona niezwykłym talentem wokalnym. 7 maja w Teatrze Bagatela odbędzie się premiera spektaklu „Piosenki odnowa. Kamila Klimczak” w reż. Krzysztofa Materny.
Utwory, które krakowska publiczność usłyszy podczas recitalu, pochodzą głównie z lat 50. i 60. Skąd taki wybór? Reżyser spektaklu wyznał, że jego wrażliwość artystyczna kształtowała się wśród wielkich postaci polskiej kultury, takich jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Czesław Niemen czy poeta Leszek Aleksander Moczulski.
– To byli ludzie, którzy pisali i śpiewali o czymś niebanalnym, mimo że tworzyli również piosenki służące wyłącznie rozrywce. A piosenki sprzed dziesięcioleci zawsze pokazują jakiś nowy sens. Są jak doskonałe wino, wyjęte po latach z piwniczki – powiedział Krzysztof Materna.
Śpiewający diament
Nowe aranżacje piosenek minionych lat wykona Kamila Klimczak. Jak twierdzi dyrektor artystyczny Teatru Bagatela i reżyser spektaklu, jest ona „śpiewającym diamentem”. Utwory, które wykona, niosą pewne przesłanie.
– W tych tekstach jest bardzo dużo ponadczasowości. Nie ma więc sensu odcinać się od tego, co było. Bo to, co było, nas kształtuje i buduje. Czasami wystarczy tylko odkurzyć niektóre rzeczy ze stolika, ale żeby to zrobić, trzeba mieć niebywałą wrażliwość i pomysł – wyznała Kamila Klimczak.
Nowoczesne aranżacje
Piosenki, skomponowane przez wybitnych muzyków, takich jak Krzysztof Komenda, Zbigniew Namysłowski czy Jerzy Abratowski, otrzymają zupełnie nowe brzmienie. A to za sprawą Dawida Suleja Rudnickiego, który podjął się opracowania muzycznego spektaklu.
– Zawsze, kiedy pracuję nad piosenkami, staram się je odświeżyć i dodać coś od siebie, ponieważ uważam, że jeśli ktoś coś zrobił dobrze, nie ma sensu tego powtarzać. To było więc oczywiste, że robimy nasze własne interpretacje piosenek – powiedział Dawid Sulej Rudnicki.
– Zależało mi bardzo, żebyśmy mieszając piosenki stare i nowe, nadali im oryginalne brzmienie. Dawid zgromadził wspaniały zespół bardzo młodych jazzmanów i instrumentalistów, stąd dynamika całości różnych utworów – dodał Krzysztof Materna.
Na scenie pojawi się sześcioosobowy zespół muzyczny w składzie: Zbigniew Szwajdych (trąbka), Dominik Bieńczycki (skrzypce, gitara), Michał Peiker (perkusja), Marcin Konieczkowicz (saksofon), Grzegorz Bąk (gitara basowa, kontrabas) oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian).
Obrazy Jerzego Skolimowskiego
Tym, co łączy muzykę i słowo, jest multimedialna scenografia, w której zaprezentowano malarstwo Jerzego Skolimowskiego.
– Przy poszukiwaniu repertuaru, wpadłem na pomysł, żeby jako wizualizację do tego recitalu wykorzystać obrazy Skolimowskiego, którymi jestem zafascynowany i które zobaczyłem 2 lata temu podczas wernisażu – wyjawił Krzysztof Materna.
Abstrakcyjne obrazy malarza zostały wkomponowane w przestrzeń sceniczną zaaranżowaną przez Marka Brauna.
Premiera spektaklu „Piosenki odnowa. Kamila Klimczak” już 7 i 8 maja na Scenie na Sarego.