„Pani Pylińska i sekret Chopina”. Kolejna premiera w Teatrze Bagatela [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Teatr Bagatela zaprasza na nowy spektakl w reżyserii Adama Opatowicza. To opowieść o ekscentrycznej nauczycielce, młodym paryżaninie i muzyce Chopina. Premiera 9 kwietnia na Scenie na Sarego.

Sztuka „Pani Pylińska i sekret Chopina” to adaptacja autobiograficznej powieści francuskiego pisarza i dramaturga Érica-Emmanuela Schmitta. Tego zadania podjął się ceniony reżyser Adam Opatowicz, który stworzył wzruszający spektakl, nie tylko o muzyce Chopina.

– To też ciekawa historia pewnej polskiej emigrantki, bo rzecz, o której opowiadamy, zdarzyła się naprawdę. Autor rzeczywiście był w Paryżu uczniem polskiej, niezwykle ekscentrycznej nauczycielki i przeżył z nią coś bardzo istotnego, co miało w jego życiu ogromne znaczenie – powiedział Adam Opatowicz.


Éric-Emmanuel, student filozofii zafascynowany muzyką Chopina, pragnie podszkolić swą grę na fortepianie. Zaczyna więc pobierać lekcje u polskiej emigrantki. Mowa o tytułowej Pani Pylińskiej.

– Jej metody nie są ukierunkowane tylko i wyłącznie na naukę warsztatową i techniczną stronę zawodu, ale przede wszystkim na rozwój jego osobowości. Również na to, jakim człowiekiem się stanie dzięki drodze, którą przejdzie w tym naszym wspólnym procesie – wyjaśniła Urszula Grabowska, odtwórczyni roli Pani Pylińskiej.

Nauczycielka młodego paryżanina stosuje dość niekonwencjonalne metody. Poleca mu m.in. uważne obserwowanie otaczającego go świata. Żeby poczuć wibracje muzyki, Éric ma za zadanie położyć się pod fortepianem i chłonąć wydobywające się dźwięki.

– Gdyby nie Pani Pylińska, on nie zacząłby robić tego, co robi. Nie zacząłby pisać. I nie pisałby w taki sposób, w jaki pisze. To ona go natchnęła i pokazała, że tak naprawdę Chopin, o którym mowa w sztuce i który jest głównym bohaterem, może być przekuty w inne formy twórczości, np. literaturę – dodał Patryk Szwichtenberg, wcielający się w rolę Érica.

Oprócz Urszuli Grabowskiej i Patryka Szwichtenberga, na scenie zobaczymy Alinę Kamińską (ciotka Aimée) oraz Magdalenę Woleńską (pielęgniarka).

Chopin w wykonaniu Janusza Olejniczaka

W spektaklu zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, wykonane przez Janusza Olejniczaka. To jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, który w 1970 roku został najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

– Zobaczymy w tym przedstawieniu kilka aspektów użycia tej muzyki. Ona jest ilustracyjna, ale też popisowa. Zbudowana z takich drobnych fragmentów, które opisują Chopina i naszą rzeczywistość. [...] Będzie sporo utworów. Od etiud, mazurków, walców do fragmentów koncertów czy preludiów – zapowiedział reżyser Adam Opatowicz.

„Pani Pylińska i sekret Chopina” to siódmy premierowy spektakl w Teatrze Bagatela, od kiedy stanowisko dyrektora objął Krzysztof Materna.

Premiera w najbliższą sobotę o godz. 19.15 na Scenie na Sarego. Sztukę będzie można zobaczyć także 10, 22, 23 i 24 kwietnia.