Na terenie parku Zakrzówek działa już EkoEksperymentarium, które jest zbudowane na planie mieszkania. Przez zabawę dzieci i dorośli mogą w praktyczny sposób dowiedzieć się, jak dbać o środowisko.
– Uruchomiliśmy zapisy, przez wystawę przewijają się szkolne klasy i uczą się tego, jak w domu możemy zadbać o to, by być bardziej eko. Informacje dotyczące ekologii, które przewijają się w mediach, mogą czasem przerażać, sprawiać wrażenie, że niewiele możemy zrobić, że to poza naszym zasięgiem. A tak naprawdę nasze codzienne decyzje pozwalają nam na to, żeby włączyć się w to ekologiczne myślenie – mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.
– W codziennym dbaniu o środowisko i o klimat trudno mówić o jakichś spektakularnych działaniach, natomiast mówimy tutaj o sumie drobnych gestów, która musi przynieść efekt. Najlepiej jest zacząć od siebie – podkreśla.
Eksperymentalne mieszkanie
EkoEksperymentarium jest zbudowane na planie mieszkania: w salonie można „łapać” wampiry energetyczne i poznawać sposoby na oszczędzanie prądu. W specjalnie stworzonej łazience dowiemy się, jak wykorzystać każdą kroplę wody, a w sypialni przeglądniemy rzeczy i zastanowimy się czy wszystkie musimy je mieć.
– Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów – wyjaśnia Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. Dodaje, że w mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiają ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu można dbać o siebie i środowisko. – Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie – podkreśla.
– Wystawę zaprosiliśmy do Krakowa w ramach miejskiej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”, która zachęca mieszkańców do zmiany nieprzyjaznych planecie nawyków na rzecz działań ku ochronie środowiska. Poprzez proponowane inicjatywy staramy się pokazać, jak ważne jest wspólne dbanie o nasze otoczenie – podkreśla Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.
W Krakowie wystawa gości do końca sierpnia
Na wystawę zapraszamy od 1 czerwca do 31 sierpnia 2023 roku do Parku Zakrzówek (budynek B2, przy ul. Wyłom). Dotychczas wystawa gościła w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie i Bielsku-Białej, gdzie zobaczyło ją ponad 17 tysięcy osób.
Zapisy na zwiedzanie wystawy są dostępne w kalendarzu na stronie Kraków w zieleni. Są dostępne terminy dla grup zorganizowanych i dla osób indywidualnych. Jeśli ktoś nie był zapisany, ale jest wolne miejsce, również może skorzystać z oferty.