ZDMK: Dbamy o miejskie oświetlenie [VIDEO]

Jednym z zadań Zarządu Dróg Miasta Krakowa jest utrzymywanie w dobrym stanie całej infrastruktury oświetleniowej. Pracownicy miejskiej jednostki na bieżąco podejmują interwencje – na podstawie zgłoszeń mieszkańców: wymieniają oświetlenie na ledowe. – Jesteśmy odpowiedzialni za realizację zadań inwestycyjnych związanych z budową nowego oświetlenia – podkreślają.

W pogotowiu są ekipy utrzymaniowe działające na zlecenie ZDMK, ich zadaniem jest reagowanie na bieżące awarie związane z oświetleniem (np. przepalona żarówka, uszkodzony zasilacz oprawy, uszkodzony panel LED, uszkodzony kabel zasilający, uszkodzony słup w zdarzeniu drogowym). Interwencje podejmują w dzień i w nocy.

Ekipy ściśle współpracują z działającą całodobowo dyspozytornią – do której najczęściej trafiają informacje o usterkach związanych z oświetleniem. Dodatkowo w mieście trwa regularna wymiana opraw sodowych, są one zastępowane ekologicznymi oprawami LED. W tym roku w budżecie wpisano zadanie związane z wymianą oświetlenia na nowoczesne ledowe na osiedlach: Albertyńskim, Niepodległości i Kościuszkowskim.

– Każdego roku staramy się wymieniać kolejne setki opraw sodowych na ledowe. Przed nami duże zadanie na trzech nowohuckich osiedlach. Wymiana opraw wpłynie na lepszą widoczność i poprawi bezpieczeństwo– podkreślił Marcin Hanczkowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

W zeszłym roku w ramach zadań inwestycyjnych firma utrzymaniowa pojawiła się m.in. na ul. Skalica Rogalskiego, Czajek, Petrażyckiego, Koszutki, Pod Strzechą, Przy Kuźni, Zakępie czy Łużyckiej. Nowych 17 słupów pojawiło się wzdłuż ul. Koszutki. Inwestycja kosztowała ok. 98 tys. zł. Wzdłuż ul. Pod Strzechą pojawiło się 7 nowych latarni, taka sama liczba na ul. Przy Kuźni (Budżet Obywatelski, koszt ok. 78 tys. zł), nowe oświetlenie zyskał psi wybieg na os. 2 Pułku Lotniczego.

– Doświetliliśmy przejścia dla pieszych na ul. Łokietka i Makowskiego w okolicy Parku Krowoderskiego (Budżet Obywatelski, koszt ok. 84 tys. zł), na ul. Obrońców Krzyża (Budżet Obywatelski, koszt ok. 151 tys. zł). Zamontowaliśmy lampy parkowe na terenie ogrodu społecznego przy ul. Zakole (Budżet Obywatelski, koszt ok. 35 tys. zł). Dla kilkunastu zadań została opracowana dokumentacja projektowa, ponieważ budowa oświetlenia również jej wymaga, m.in. dla ul. Zakręt, Mirowskiej – podkreślają pracownicy ZDMK.