Zmiany w Nowej Hucie z myślą o pieszych [ZDJĘCIA]

fot. Mat. prasowe

W kilku punktach „starej” Nowej Huty wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu. Celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych.

Zmiany dotyczą skrzyżowania al. Róż z ul. Rydza-Śmigłego oraz ulic Żeromskiego, Struga i Wojciechowskiego.

W pierwszym przypadku największą zmianą są azyle dla pieszych w połowie przejść przez al. Róż. Na ul. Rydza-Śmigłego, która jest podporządkowana względem al. Róż, nie ma azyli, ale za to przed przejściami pasy ruchu zostały zwężone do 3,5 m. To i tak duża szerokość, biorąc pod uwagę, że do tej pory ta ulica miała szerokość ok. 9 m, czyli po 4,5 m na jeden pas.

Żeby przejścia były jeszcze lepiej widoczne, znaki informujące o nich zostały umieszczone na fluorescencyjnym tle. A tarcza skrzyżowania została optycznie zmniejszona poprzez malowanie na jezdni.

Pas postojowy

Na ulicach Żeromskiego i Struga zmiany są większe, choć idące w podobnym kierunku. Duża szerokość jezdni – również ok. 9 m – została wykorzystana do tego, by wzdłuż niej, po jednej ze stron, wyznaczyć miejsca do parkowania. W związku z tym pasy przeznaczone do jazdy zostały zwężone i przesunięte.

Na większości przejść w tym rejonie pojawiły się azyle – nie ma ich tylko tam, gdzie montaż takich urządzeń utrudniałby ruch autobusów (czyli w rejonie skrzyżowań z al. Róż i ul. Wojciechowskiego).

Uporządkowane też przy okazji zostały wszystkie znaki wzdłuż tego ciągu ulic – uzupełnione zostało np. malowanie przy wlotach ulic podporządkowanych.

Wojciechowskiego

Z ciągiem ulic Żeromskiego i Struga łączy się kolejna ulica, na której kierowcy i piesi mogą się spodziewać zmian – ul. Wojciechowskiego. Ona też ma 9 metrów szerokości i tam też pojawił się pas postojowy. Azyle zostały zamontowane na przejściach w rejonie skrzyżowania z ul. Żeromskiego i Struga, Mościckiego i Bulwarową.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta