Żmujdzka rozkopana. Koniec prac w tym roku [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pod koniec października, z kilkudniowym przesunięciem, rozpoczęła się przebudowa fragmentu ul. Żmujdzkiej. Kierowcy zyskają dodatkowy pas, poprawę mają też odczuć piesi i rowerzyści.

Start prac przy zapowiadanej od dawna inwestycji przypadł w wyjątkowo niekorzystnym momencie. Kumulacja utrudnień w północnej części miasta, zarówno tych związanych z dobiegającą końca przebudową al. 29 Listopada, jak i rozpoczynającej się w tym rejonie budowy linii do Mistrzejowic, spowodowała i tak już spore problemy. Informacja o zamknięciu kolejnego fragmentu drogi spotkała się z krytyką.

Szybciej nie będzie

Termin przesunięto o kilka dni, ale ostatecznie prace wystartowały. Z odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Wantucha, który pytał o możliwość przesunięcia zadania na wakacje przyszłego roku, jasno wynika, że miasto nie brało pod uwagę większych zmian. Umowa z wykonawcą została podpisana 23 sierpnia i przewiduje czteromiesięczny termin zakończenia zadania. To oznacza, że całość powinna być gotowa przed końcem grudnia. Pokryje się to więc z czasem zakończenia przebudowy al. 29 Listopada.

Radny pytał też o możliwość dopłacenia wykonawcy dodatkowej kwoty, aby prace zostały wykonane szybciej, w systemie dwuzmianowym. – Nie będzie to przymus dla wykonawcy, ale bonus, jeżeli prace zakończy dwa tygodnie czy miesiąc wcześniej. Będzie to kosztowało 300-400 tysięcy więcej, ale koszty stania w korkach i spalonego paliwa i tak będą znacznie większe – przekonywał Łukasz Wantuch. Nie jest zaskoczeniem, że odpowiedź i tym razem była jednoznaczna: umowa z wykonawcą nie przewiduje takiego rozwiązania i nie ma podstaw prawnych, by wprowadzać taką regulację.

Będzie szerzej

W ostatecznym rozrachunku na inwestycji mają zyskać nie tylko kierowcy, którzy zyskają dodatkowy pas do skrętu i nie będą już się wzajemnie blokować. Poprawić ma się także sytuacja pieszych i rowerzystów w rejonie skrzyżowania al. 29 Listopada i ul. Żmujdzkiej. Dziś to jedno z wąskich gardeł, generujących konflikty między grupami użytkowników.

Powstanie przejazd rowerowy przez ul. Żmujdzką, poszerzony też zostanie fragment tuż przy skrzyżowaniu, gdzie obecnie piesi dzielą przestrzeń z rowerzystami – a ruch już teraz jest tam spory. Niedawno powstała droga dla rowerów na al. 29 Listopada w stronę centrum miasta, nowa infrastruktura powstaje też w ramach kończącej się inwestycji po północnej stronie ul. Opolskiej. Można się spodziewać, że ruch w tym miejscu będzie się nadal zwiększał.

Niezależnie od tego, rozpoczynają się prace przy budowie drogi dla rowerów po przeciwnej stronie al. 29 Listopada. Więcej informacji tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały