Znamy datę otwarcia parku Szymborskiej. Pojawią się specjalne parasolki

fot. Wizualizacje ZZM/fot. Krzysztof Kalinowski - LoveKraków.pl

W dniu setnych urodzin Wisławy Szymborskiej zostanie otwarty park przy ulicy Karmelickiej. Powstaje on na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

– Park Wisławy Szymborskiej to będzie najbardziej trwały ślad po uroczystym roku noblistki. W dniu jej setnych urodzin, czyli 2 lipca, obędzie się uroczyste otwarcie – poinformował Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Dodaje, że w parku znajdą się specjalne parasolki, które pani Wisława Szymborska często gubiła. – Pojawi się też specjalna instalacja, która będzie nawiązywała do wyklejanek z gazet, które robiła. Do zabawy dla dzieci będzie też unikalna kompozycja na murze z jej bibelotami. Oczywiście nie zabraknie też cytatów z jej wierszy. Do tego ponad sto drzew, tysiące krzewów i bylin oraz dziesiątki tysięcy roślin cebulowych – wylicza Kempf.

W parku, po zakończeniu trwających prac ziemnych, pojawi się 125 drzew: klonów, grabów, topoli, kasztanowców czy dębów. Nasadzone zostaną również drzewa owocowe: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy.

Całość dopełni aż 18,5 tys. bylin: przywrotników, olszewników himalajskich, lilowców, płomyków wielkolistnych, astrów rozkrzewionych oraz 70,8 tys. cebul m.in. szafran Tommasiniego, rannik zimowy, śnieżyczka przebiśnieg i ponad tysiąc roślin wodnych: kosaćce żółte, krwawnice pospolite, przetaczniki bobowniczki czy grzybienie białe.