Polka i Rosjanin stworzyli grupę przestępczą. Działali m.in. na terenie Krakowa [VIDEO]

fot. KMP w Krakowie

Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu członkom zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z nierządu. Grupa działała na terenie Krakowa, Warszawy, Łodzi, Katowic oraz innych miejscowości.

Śledczy zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpania korzyści majątkowych z nierządu, pranie pieniędzy oraz handel narkotykami. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Czerpanie korzyści z nierządu, pranie pieniędzy i handel narkotykami

W toku śledztwa ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2021-2022 na terenie Krakowa, Warszawy oraz w innych miejscowości. Do pierwszych zatrzymań doszło 8 kwietnia zeszłego roku. Wówczas funkcjonariusze policji przy wsparciu kontrterrorystów zatrzymali kierujących grupą 30-letnią Polkę i jej partnera 30-letniego Rosjanina.

Natomiast na terenie Kutna funkcjonariusze zatrzymali 30-letniego wspólnika pary, a w Krakowie 29-letniego obywatela Mołdawii. W toku czynności przeprowadzono przeszukania mieszkania, pomieszczenia oraz pojazdy użytkowane przez członków grupy, w wyniku których zabezpieczono m.in. kilkadziesiąt telefonów komórkowych, laptopy, biżuterię, luksusowe zegarki, ponad 200 tysięcy złotych oraz pieniądze w zagranicznej walucie.

Prokurator stwierdził, że Polka z Rosjaninem, którzy kierowali grupą przestępczą czerpali korzyści z cudzego nierządu, uczestniczyli w praniu pieniędzy, oraz zajmowali się handlem narkotykami - oskarżeni uczestniczyli w obrocie prawie 70 kg mefedronu, o szacunkowej wartości 650 tysięcy złotych.

Do zatrzymania kolejnej osoby 24-letniego Polaka doszło 22 czerwca 2022 r. w Warszawie. Tego samego dnia, na terenie Międzyrzecza Podlaskiego w jednym z lokali z nielegalnymi automatami do gier zatrzymano 28-letniego Białorusina. W trakcie czynności zabezpieczano sześć zestawów komputerowych służących do urządzania nielegalnych gier hazardowych o szacunkowej wartości ponad 70 tysięcy złotych. Wszczęto w tej sprawie postępowanie skarbowe w celu nałożenia na 28-latka kary administracyjnej w wysokości 600 tysięcy złotych. Do ostatniego zatrzymania 30-letniego obywatela Mołdawii doszło 13 września 2022 r. w Łomiankach pod Warszawą.

5 osób trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokurator w toku śledztwa Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia, zastosował wobec pięciu osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował dozory policji, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.