Zwiedzaj Muzeum Czartoryskich dzięki specjalnej aplikacji

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Powstała aplikacja, dzięki której możemy wirtualnie zwiedzać Muzeum Czartoryskich.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wirtualną wycieczkę po Muzeum Czartoryskich. Powstała aplikacja mobilna, dzięki której zabytki z ekspozycji możemy oglądać na ekranach swoich telefonów.

Oprócz tego, znajdziemy tu wiele praktycznych informacji, takich jak ceny biletów, aktualności czy interaktywny plan całego muzeum.

Wirtualne zwiedzanie

Aplikacja ma również ułatwić zwiedzanie w samym Pałacu Czartoryskich.

– Oprócz podstawowej ścieżki zwiedzania, w aplikacji znajdziemy również ścieżkę z audiodeskrypcją i polskim językiem migowym. Dzięki temu muzeum jest bardziej otwarte i dostępne dla wszystkich – zaznacza Mariola Kulczyńska, kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich.

Ścieżka z audiodeskrypcją jest przeznaczona przede wszystkim dla osób z dysfunkcją wzroku – zawiera audioprzewodnik z pełną wersją ścieżki zwiedzania. Zwiedzający usłyszą wskazówki nawigacyjne, pomocne w samodzielnym poruszaniu się po budynku. Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano ścieżkę w Polskim Języku Migowym.

Stwórz swój album

W aplikacji dostępny jest również „fotoalbum”, który zwiedzający mogą sami stworzyć. Podczas wizyty w muzeum wystarczy wykonać zdjęcia interesujących nas sal ekspozycyjnych, a następnie wygenerować album. Dzięki temu, zwiedzający będzie otrzymywać w formie powiadomień ciekawostki dotyczące wybranych eksponatów.

– Z bogatej kolekcji Czartoryskich grono kustoszy wybrało najcenniejsze przedmioty, zarówno te bardziej znane odbiorcom, jak i te rzadziej pokazywane. Każdy opis jest też uzupełniony o wyjaśnienie wybranego pojęcia z dziedziny historii sztuki, co ma dodatkowy walor edukacyjny – wyjaśnia Katarzyna Płonka-Bałus, kurator Muzeum Książąt Czartoryskich.

Aplikacja jest dostępna jest w dwóch językach - polskim i angielskim – dla systemów Android i iOS.

Muzeum Czartoryskich wznowiło działalność po prawie 10 latach pod koniec 2019 roku. Wśród eksponowanych dzieł znajdują się „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W Pałacu są prezentowane również cenne narodowe pamiątki, m.in. akt hołdu pruskiego czy kronika Jana Długosza. Łącznie to prawie 3 tysiące eksponatów.

 

comments powered by Disqus