Testy na koronawirusa dla aktorów? Miasto: „To nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa”

Radny apeluje o przeprowadzenie testów na koronawirusa wśród aktorów teatrów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Aktorzy krakowskich teatrów powinni przejść testy na koronawirusa – apeluje do prezydenta krakowski radny Tomasz Daros.

Pod koniec września Teatr Variete poinformował o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród aktorów, natomiast z powodu kwarantanny prewencyjnej jednego z członków zespołu Teatr Łaźnia Nowa musiał przenieść premierę spektaklu „Lem vs. P.K. Dick" na 23 października.

W związku z sytuacją epidemiologiczną we wspomnianych teatrach radny Tomasz Daros zaapelował do prezydenta o przetestowanie pod kątem COVID-19 pracowników krakowskich teatrów, a w szczególności ich zespołów teatralnych.

„Testy są konieczne”

– Powyższe teatry pracują w systemie impresaryjnym zatrudniając aktorów z różnych instytucji kultury oraz freelancerów. Aktorzy w trakcie prób oraz spektakli nie są w stanie zachować zaleceń sanitarnych dotyczących dystansu społecznego, a także noszenia maseczki. Ich aktywność zawodowa oparta jest w większości na bliskim kontakcie, co grozi szybkim i niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusa – pisze w interpelacji Tomasz Daros.

Radny podkreśla, że „w celu przerwania łańcucha transmisji COVID-19 konieczne jest w obecnej sytuacji przetestowanie środowiska kultury, aby zapewnić jej pracownikom bezpieczeństwo, a tym samym widzom krakowskich teatrów”.

Miasto testowania nie przewiduje

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że miasto nie przewiduje przeprowadzenia takich testów.

– Przeprowadzenie testów niestety nie daje gwarancji, że w teatrach będą przebywać wyłącznie osoby zdrowe. Pracownicy teatrów są codziennie narażeni na zakażenie koronawirusem w przestrzeni publicznej, w której przebywają. Aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko (nie zlikwidować), należałoby codziennie przed wejściem do teatru wykonywać testy i wpuszczać do niego wyłącznie osoby z negatywnym wynikiem, co nie jest wykonalne – odpowiada prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Majchrowski dodaje, że aktualne zlecenia przeprowadzania testu dokonuje lekarz POZ w przypadku wystąpienia objawów zakażenia.

– Stąd też w sytuacji braku takiego zlecenia kosztami badań obciążany jest podmiot zlecający, w tym przypadku Gmina Miejska Kraków. W związku z powyższym, przeprowadzenie na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków testów w kierunku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 wśród wszystkich pracowników krakowskich teatrów nie jest przewidziane – podsumowuje Majchrowski.

Apel pojawił się już wcześniej

O testy dla aktorów apelował już w maju dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltschek. Zaapelował wówczas do ministra zdrowia i ministra kultury o sfinansowanie testów i do zajęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie zachęcał dyrektorów innych instytucji w Krakowie.

– Testowanie grupy zawodowej artystów, którzy niejednokrotnie w bezpośrednim kontakcie wykonują swoją pracę i których zachęcamy do powrotu na sceny, jest absolutną koniecznością, o którą wspólnie musimy walczyć. Testujmy kulturę dla bezpieczeństwa wszystkich! – apelował w liście Weltschek.

Więcej >>> Dyrektor Teatru Groteska apeluje o sfinansowanie testów na koronawirusa dla aktorów

News will be here