Chcą otworzyć klasztorne ogrody

Radni Dzielnicy I – Stare Miasto wystosowali do prezydenta Majchrowskiego list, w którym proponują otwarcie dla mieszkańców klasztornych ogrodów. Zdaniem samorządowców, rozwiązałoby to szereg problemów związanych z brakiem obszarów zielonych w centrum miasta.

Zamknięte klasztorne tereny parkowo-ogrodowe są obecnie dostępne tylko dla mieszkających w monastyrach mnichach i są własnością Kościoła Katolickiego. Rozciągają się one m.in. pomiędzy ulicami: Dietla, Stradom, św. Gertrudy, św. Sebastiany, Łobzowskiej czy Karmelickiej.

Zamknięte hektary

Wiemy, że mieszkańcy nie mogą rościć sobie wobec tych terenów żadnych praw. Z drugiej jednak strony Kościół katolicki jest instytucją, której misją jest w dużej mierze szeroko pojmowana służba społeczeństwu i wiernym. Czy nie powinno się zatem z ramienia Urzędu Miasta Krakowa rozpocząć rozmowy z właścicielami ww. terenów na temat częściowego lub czasowego udostępnienia ich mieszkańcom? – pytają radni. I twierdzą, że gdyby udało się otworzyć ogrody, częściowo mogłoby to rozwiązać kilka problemów – m.in. brak zieleni miejskiej w centrum, z której mogliby korzystać starsi oraz rodzicie z dziećmi czy zapewnienie ciszy i spokoju, o które w środku miasta trudno. W zamian radni proponują, aby z kasy miasta zapewnić środki na ochronę oraz sprzątanie terenów udostępnionych dla mieszkańców Krakowa.

W obrębie drugiej dzielnicy, szacowany obszar ogrodów przykościelnych to ok. 15 ha, czyli tyle, ile mierzy 15 boisk piłkarskich. Trzy hektary z tego zajmuje kompleks ogrodowy oo. Misjonarzy w kwartale ulic Stradomskiej, św. Gertrudy, św. Sebastiana i Dietla.

Odpowiedziała tylko jedna parafia

„W pełni szanując prywatność i własność Zakonu mamy nadzieję, że nasz wspólny cel jakim jest szeroko pojmowana służba społeczeństwu stanowi solidną podstawę do wypracowania porozumienia w tej sprawie. Gest dobrej woli z pewnością przyczyniłby się do zaspokojenia niezbędnych potrzeb mieszkańców oraz osób uczących się i pracujących na terenie dzielnicy, a tym samym poprawy jakości ich życia” – to fragment listu wysłanego do zakonu Karmelitów. Inne zakony również dostały takie listy. – Niestety odpowiedź dostaliśmy tylko z Parafii św. Floriana, za którą, jak i za spotkanie proboszczowi serdecznie dziękujemy – twierdzą radni. I dodają, że mają nadzieję, iż autorytet miasta doprowadzi do rozmów z innymi parafiami oraz do wypróbowania ich pomysłu.

Pod listem podpisali się Tomasz Daros, Aleksander Miszalski, Michał Speruda i Artur Wolny – członek zarządu Koła Młodych Platformy Obywatelskiej.

fot. Google Maps

 

News will be here