Jaką nieruchomość można nazwać luksusową?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Chociaż w przypadku nieruchomości pojęcie luksusu jest kwestią subiektywną, można wyróżnić kryteria, które musi spełnić inwestycja, by uzyskać ten tytuł. Jednym z nich jest oczywiście cena. Ze względu na wzrost standardu życia, zainteresowanie tego typu obiektami staje się coraz większe.

Na całym świecie nieruchomość luksusowa musi kosztować przynajmniej milion dolarów. W Polsce kryterium cenowe jest zdecydowanie niższe. W Warszawie kwota świadcząca o luksusie to milion złotych, a w Krakowie już tylko kilkaset tysięcy.

Metraż, lokalizacja, standard

Miłosz Kucy, ekspert z biura nieruchomości NowodworskiEstates zaznacza, że jednym z kluczowych kryteriów definiujących nieruchomość jako luksusową jest jej metraż. – Jest to minimum 100m2, chociaż bywa, że na rynku pojawiają się także nieco mniejsze – mówi Kucy.

Istotną kwestią jest również lokalizacja. Osoby zamożne zwracają szczególną uwagę czy nieruchomość jest w bliskim sąsiedztwie centrum miasta i posiada tereny rekreacyjne takie jak parki czy trasy spacerowe.

Aby nieruchomość była uznana jako obiekt premium, nie wystarczy jedynie odpowiedni metraż i dogodna lokalizacja. Klienci przyzwyczajeni do luksusu dużą wagę przywiązują do standardu.

– Kiedyś wystarczyło posiadanie windy, która dawniej była pomijana w budownictwie. Obecnie musi ona dojeżdżać do apartamentu. Indywidualny garaż podziemny też jest już standardem. Klienci zwracają uwagę na saunę, siłownię czy winniczkę – mówi Marcin Bajorek, Property Advisor, Poland Sotheby's Internaional Realty.

Istotne formalności

Jak zauważa Jakub Tamborowski, kierownik biura sprzedaży Echo Investment, planując zakup luksusowego apartamentu należy zapoznać się z historią dewelopera oraz jego doświadczeniem w budowie nieruchomości typu premium. Zwraca uwagę, że wiele można wyczytać również z samego zachowania sprzedającego.

– Informacje na ten temat można znaleźć w prospekcie informacyjnym, w którym wymienione są dotychczas zrealizowane inwestycje. Jest to dokument, który deweloper jest zobligowany wydać klientowi na jego prośbę – jeśli odmawia, powinno to wzbudzić w kupującym pierwsze wątpliwości. Warto także poprosić dewelopera o możliwość wizytacji innej zrealizowanej przez niego inwestycji, aby zapoznać się z jakością wykończenia i dbałością o szczegóły – radzi Tamborowski.

Segment premium będzie się powiększał

Mimo wszystko na krakowskim rynku nieruchomości inwestycji zaliczanych do luksusowych jest stosunkowo niewiele. – To zaledwie 5% wszystkich dostępnych lokali, choć rosnący popyt skłania deweloperów do budowania coraz większej ilości tego typu inwestycji i powiększania segmentu premium w Krakowie – mówi Miłosz Kucy.

Według prognozy, w 2016 roku około 25% inwestycji w Polsce będzie definiowanych jako luksusowe.