Nowa Cracovia: w miejscu hotelu powstanie dom handlowy

Spółka Echo Investment zaprezentowała projekt Nowej Cracovii, przygotowany przez zespół architektów pod kierownictwem profesora Witolda Cęckiewicza - autora architektury dawnego hotelu Cracovia. W miejsce hotelu powstać ma dom handlowy.

Jak informują przedstawiciele firmy, bryłę budynku i elewację zaprojektowano w sposób jednoznacznie nawiązujący do modernistycznej tradycji pierwotnego projektu. Budowa Nowej Cracovii pozwoli na wprowadzenie ogólnodostępnych, użytecznych publicznie funkcji obiektu, a w konsekwencji przywróci Cracovię i jej otoczenie mieszkańcom miasta twierdzi Echo Investment.

Właściciel budynku zwrócił się do profesora Cęckiewicza z prośbą o przygotowanie projektu Nowej Cracovii. Zastąpi ona wyeksploatowany budynek i - dzięki nowym funkcjom - ożywi przestrzeń przy Błoniach. Jednocześnie możliwa będzie realizacja pierwotnego planu urbanistycznego prof. Cęckiewicza sprzed 50 lat, zakładającego budowę reprezentacyjnego placu miejskiego pomiędzy Muzeum Narodowym a Cracovią.

Dom handlowy

W nowym budynku przewidziano przestrzeń dla mody, kultury, sztuki i biznesu. Plany inwestora zakładają budowę śródmiejskiego domu handlowego o powierzchni 28 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajdzie się miejsce dla sklepów, restauracji, przestrzeni wystawienniczych i funkcji rekreacyjnych. Pod obiektem powstanie także wielopoziomowy parking podziemny dla 760 samochodów. Taka pojemność parkingu zdecydowanie przewyższa potrzeby Nowej Cracovii, dzięki czemu ponad 200 miejsc będzie pełniło funkcję ogólnodostępnego, miejskiego parkingu.

– To będzie śródmiejski dom towarowy z  funkcjami rekreacyjnymi i rozrywkowymi. Zdaniem inwestora taka formuła w planowanym miejscu znakomicie uzupełni infrastrukturę miejską i odpowie na oczekiwania mieszkańców – mówi Wojciech Gepner, PR Manager w Echo Investment.

Co dalej?

Powstanie Nowej Cracovii będzie możliwe tylko wtedy, gdy rejon ten zostanie objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego umożliwiającym rozbiórkę istniejącego budynku, wprowadzenie nowych funkcji i budowę nowego obiektu. Założenia przyjęte w projekcie MPZP uniemożliwiają realizację jakiejkolwiek inwestycji w miejscu „współczesnych ruin” Cracovii, skazując budynek na los podobny do losu krakowskiego „Szkieletora”, czy hotelu Forum. Uchwalenie przez radnych planu w zaproponowanym kształcie na wiele lat zablokuje możliwość przywrócenia miejskiego życia na historycznej osi urbanistycznej przy Błoniach czytamy w komunikacie Spółki.

Jacek Majchrowski w rozmowie z LoveKraków.pl zdradził, że cały czas toczą się konsultacje odnośnie do zagospodarowania terenu przy ul. Focha 1. – Trwają rozmowy na ten temat. Echo Investment już zrezygnowało z niektórych pomysłów, bo w pierwszym momencie była propozycja, żeby zabudować praktycznie cały teren, na którym jest w tej chwili parking przed budynkiem – mówi prezydent Krakowa. Prezydent Majchrowski zwrócił uwagę, że nie można doprowadzić do całkowitego wyburzenia budynku, ponieważ część obiektu (fasada i charakterystyczne schody wewnątrz) została wpisana do powiatowej oraz wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Echo Investment uważa natomiast, że potrzeba zmiany funkcji obiektu, jego przestarzała konstrukcja i zły stan techniczny przesądzają o konieczności rozbiórki. Firma uważa, że nie ma możliwości zachowania w obecnym stanie elewacji budynku, ponieważ zewnętrzne ściany wypełnione są azbestem. Pod aluminiową elewacją znajduje się w sumie 18 ton tej rakotwórczej substancji.