Nowy festiwal na kulturalnej mapie Krakowa. „Chcemy pokazać magię i siłę tańca”

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKrakow.pl

Najnowszy festiwal „Ciało i czas”, którego pomysłodawcą jest Teatr KTO, to szansa, by na nowo odkryć taniec jako formę wypowiedzi artystycznej.

– Dyrektor naszego teatru, Jerzy Zoń powtarza, że przez lata przywykliśmy do tego, że rozsiadamy się w pięknych lożach teatralnych i czekamy aż ktoś coś do nas powie. Wysiłek, który musimy wykonać jest mniejszy, bo słowo mniej więcej każdy z nas rozumie. Z tańcem bywa inaczej. Brakuje nam narzędzi do odbioru tego typu teatru. Nie jesteśmy uczeni tego w szkołach, nie ma edukacji teatralnej w zakresie tańca. Jeżeli nie rozumiemy to nie chodzimy na pewnego rodzaju wydarzenia – mówi kurator wydarzenia Sławomir Szczurek.

Na bogaty program festiwalu składają się m.in. spektakle konkursowe, spektakle mistrzowskie, pokazy warsztatowe, debaty, panele, spotkanie z artystami. – Idea festiwalu, przeglądu, konfrontacji, zaproszenia ciekawych przedstawień powstała stąd, że odczuwamy jako organizatorzy wielki niedosyt uczestniczenia w tego rodzaju przedstawieniach – przyznaje Jerzy Zoń.

„Ciało i czas”

Zapytany o to, skąd pomysł na taką nazwę dla festiwalu, który z założenia ma być poświęconym innym niż słowo artystycznym wypowiedziom, Sławomir Szczurek wyjaśnia dla LoveKraków.pl: – Chcieliśmy przede wszystkim znaleźć taki tytuł, który będzie pojemny dla wszystkich sztuk, o których chcemy mówić. Nie ukrywam, że mieliśmy marzenie w Teatrze KTO, by mówić o upływającym czasie i zmianach, które zachodzą w ciele, o tym, jak czas zależy od ciała, a ciało od czasu.

Najbliższe sercu dla organizatorów festiwalu są pokazy konkursowe, czyli te pokazy, dla których ten festiwal powstał, dla młodych artystów teatru tańca, formy, sztuk wizualnych i plastycznych. To dla nich robimy ten festiwal, żeby mieli miejsce na pokazanie swoich umiejętności, swojej twórczości. Często marzą o tym, żeby gdziekolwiek wystawić swoje prace. My im tę możliwość dajemy. Co więcej, dla zespołu, który zwycięży przewidzieliśmy nagrodę w wysokości 40 tys. złotych na realizację premiery w naszym teatrze – komentuje Szczurek.

W trakcie festiwalu widzowie będą mogli wziąć udział w pokazach spektakli mistrzowskich, przedstawieniach konkursowych (wybranych w otwartym naborze), warsztatach, spotkaniach z twórcami, wykładach i panelach dyskusyjnych. Tygodniowe teatralne święto rozpoczął „Szekspirie” Krakowskiego Teatru Tańca; o efekt „WoW” zadba Marta Wołowiec; Teatr KTO pokaże inspirowaną poematami Tadeusza Różewicza „Arcadię” a o bardzo cenny finał prosto z 28. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsk zadba duet Gruba i Głupia z najnowszą i ostatnią odsłoną swojego tryptyku „Very cheap”.

Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na niektóre z nich obowiązują wcześniejsze zapisy.

Festiwal potrwa do niedzieli, 15 września. Cały program można znaleźć TUTAJ.