W Kamienicy Szołayskich jak na czerwonym dywanie. To za sprawą najnowszej wystawy [ZDJĘCIA]

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI

Wszyscy, którzy do 8 czerwca przyszłego roku odwiedzą Kamienicę Szołayskich będą mieli okazję zobaczyć oryginalną kreację księżnej Kate Middleton.

Przypomnijmy, brytyjska księżniczka ubrała sukienkę projektantki Gosi Baczyńskiej podczas wizyty w Polsce, w 2017 roku. Na tym nie koniec niespodzianek przygotowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

instytucja zaprasza na opowieść o modzie damskiej oczami Gosi Baczyńskiej. Kreacje projektantki można zobaczyć teraz w ramach galerii stałej MNK Szołayscy „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”.

Ubiory jej projektu nosiły księżna Walii Kate Middleton i aktorka Halle Berry, a Olga Tokarczuk w sukni autorstwa Gosi Baczyńskiej odbierała literacką Nagrodę Nobla.

Polska projektantka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twórczyń ubiorów w świecie mody. Licznie nagradzana, jedyna projektantka z Polski, która przyciągnęła uwagę międzynarodowego świata mody i została zaproszona do udziału w pokazach paryskiego Fashion Week. Współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, tworząc kostiumy do „Traviaty” Giuseppe Verdiego, w reżyserii  Mariusza Trelińskiego, do „Iwony Księżniczki Burgundy” w reżyserii Marka Weiss–Grzesińskiego oraz do baletu „Sen nocy letniej” w reżyserii Izadory Weiss.

Moda to coś więcej niż próbuje się to przedstawiać

Artystka przyznaje, że ta wystawa to dla niej „ogromne wyróżnienie”. – Moda współczesna od wielu lat znajduje się w galeriach i muzeach na świecie, jako jedna z gałęzi sztuki współczesnej. W Polsce wciąż patrzy się na nią przez pryzmat kolorowej prasy czy kreacji z czerwonego dywanu, a moda to przecież coś więcej – przypomina w rozmowie z mediami.

MNK pozyskało dofinansowanie na przygotwanie wystawy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego. W przyszłości kolekcje archiwlane złożą się na wystawę w Muzeum Architektury i Designu, które ma powstać w dawnym hotelu Cracovia.

– To dla niezwykle ważna wystawa, ponieważ jest ona kolejnym etapem budowania kolekcji Muzeum Architektury i Designu, gdzie będziemy prezentować także modę. Pracujemy nad tą kolekcją od dłuższego czasu, posiadamy już znacząca kolekcję ubiorów sięgającą początków XX wieku, natomiast tak spektakularnych prac, jeśli chodzi o współczesne projektowanie nie mieliśmy – przyznał Andrzej Szczerski, dyrektor Muzuem Narodowego w Krakowie.