18. edycja Małopolskiej Noc Naukowców. Okazja, by przenieść się w świat Harry'ego Pottera

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

– To imponujące, że już od 18 lat to przedsięwzięcie wpisało się na tyle trwale w historię Małopolski i Krakowa, że nie musimy się obawiać o frekwencję. Co roku kilkadziesiąt tysięcy uczestników bierze udział w tym wydarzeniu – mówi prof. Piotr Jedynak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnia jest głównym organizatorem tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców.

Ponad 70 różnych instytucji, w tym uczelni i muzeów, weźmie udział w 18. Małopolskiej Noc Naukowców. Wydarzenie odbędzie się 27 września. W tym roku do 11 miast Małopolski, które biorą udział w akcji dołączy Zakopane.

Podczas spotkania z mediami, Ryszard Pagacz, wicemarszałek Małopolski, zwrócił uwagę, że wydarzenie, które osiąga już „pełnoletniość” ma z roku na rok bogatszy program. – W tym roku np. po raz pierwszy do zespołu miast uczestniczących w projekcie dołącza Zakopane. To przedsięwzięcie organizowane w całej Europie, dla wszystkich grup wiekowych – dodał.

Miejsce, którego nie powstydziłby się Harry Potter 

Wśród instytucji najbardziej zaangażowanych w organizację Nocy jest Uniwersytet Jagielloński. 17 jednostek uczelni zaprasza na specjalne pokazy, wśród nich Wydział Chemii na Ruczaju. – To jeden z najnowocześniejszych wydziałów uczelni, ale i miejsce, które być może, które byłoby atrakcyjne do kręcenia zdjęć do odcinków „Harrego Pottera” – stwierdził rektor UJ. 

Aktywny udział Uniwersytetu Jagiellońskiego w wydarzeniu, jak przyznał prof. Jedynaka, jest dla uczelni szansą na realizację trzeciej misji, obok prowadzenia badań naukowych i kształcenia przyszłych pracowników. Jest to współpraca ze środowiskiem lokalnym.

Zapytany o to, jaka idea przyświeca tego typu wydarzeniom, Adam Koprowski, rzecznik UJ, powiedział w rozmowie z LoveKraków.pl: – Przede wszystkim chcemy pokazać pracę naukowców od kuchni i pokazać, że prowadzone przez nich badania są bardzo często związane z życiem codziennym. Naszą rolą jest to, żeby pokazać to w sposób przystępny i atrakcyjny dla szarego Kowalskiego.

Wicemarszałek Małopolski - Ryszard Pagacz i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak podczas spotkania z mediami
Wicemarszałek Małopolski - Ryszard Pagacz i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak podczas spotkania z mediami


Oprócz uczelni swoja ofertę na tę szczególną noc przygotowały również takie instytucje jak: Świat Małych Techników, gdzie można zobaczyć jedną z największych wystaw klocków lego. Z kolei Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana zaprasza na nocny biwak.

Małopolska Noc Naukowców cieszy się ogromny zainteresowaniem nie tylko wśród krakowian. Tylko w ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 65 tys. osób.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest województwo małopolskie. Program tegorocznej edycji można znaleźć TUTAJ.