„Nowa Huta skraca dystans”

Niedawno uruchomione połączenia komunikacyjne, rozwój Strefy Aktywności Gospodarczej, popularność miejsc rekreacyjnych oraz projekty nakierowane na poszanowanie przyrody i tradycji gwarantują kompleksowy rozwój wschodniej części Nowej Huty.

Rok 2024 był przełomowy dla projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. KNHP S.A. przygotowała kilkudziesięciohektarową Strefę Aktywności Gospodarczej przy ul. Igołomskiej i w niespełna rok wszystkie parcele znalazły nowych gospodarzy. Pierwsi przedsiębiorcy rozpoczęli już przygotowania do budowy zakładów pracy i budynków mieszkalnych, a w przyszłości nowi lokatorzy będą mogli znaleźć pracę w bezpośredniej bliskości miejsc zamieszkania. Wokół SAG powstała też społeczność biznesowa, która dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.

Poza Parkiem Naukowo-Technologicznym „Branice”, w którym została utworzona SAG, realnych kształtów zaczął nabierać kolejny komponent tego projektu – Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”. Z końcem 2024 roku, jeden z wiodących w Polsce operatorów logistycznych zapowiedział budowę nowoczesnego hubu technologiczno-produkcyjnego, który zaoferuje najemcom ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w najwyższym standardzie.

Komunikacja

Rewitalizacja wschodniej części Nowej Huty obejmuje dynamiczny rozwój szlaków komunikacyjnych, które mają istotny wpływ na aktywność komponentów realizowanych przez KNHP. Z punktu widzenia całego projektu istotne znaczenie mają postępy związane z budową drogi ekspresowej S7, która nie tylko wyprowadza ruch z Nowej Huty do autostrady A4, ale przede wszystkim zapewni komfortowe połączenie z Warszawą i – patrząc dalej – bałtyckimi portami. Nie do przecenienia jest też fakt uruchomienia przez PKP PLK przystanków Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Przylasku Rusieckim i Kościelnikach. Dzięki nowym połączeniom kolejowym, na znaczeniu zyska też, zlokalizowany w Ruszczy, przystanek „Nowa Huta”. Obecnie wystarczy mniej niż pół godziny, aby dotrzeć koleją z Krakowa Głównego do Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”.

Dziedzictwo i tożsamość

Komfortowo i sprawnie będzie można też dotrzeć do powstającego krakowskiego skansenu (Parku Edukacyjnego „Branice”). Aktualnie trwa proces translokacji czterech budynków: domów z ul. Przyszłości i z ul. Nadbrzezie w Krakowie oraz domu i stodoły z Krzyszkowic. To pierwsze zabytkowe obiekty, które staną w Branicach – niektóre ich elementy już dotarły na miejsce i będą poddawane pracom konserwatorskim. Krakowski skansen obejmie teren o powierzchni 4,5 ha i zagości w nim 10 zabytkowych zagród, karczma, obiekt sakralny oraz nowoczesny budynek ekspozycyjno-edukacyjny. Docelowo znajdzie się tam przestrzeń dla inicjatyw społecznych i promocji bogatego dziedzictwa Krakowiaków Zachodnich. Obiekt stanie się atrakcją turystyczną i elementem wzmacniania tożsamości lokalnej. Projekt parku edukacyjnego jest realizowany ze środków KNHP, przy czym trwają poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania, które pozwolą przyspieszyć ten proces.

Społeczność i środowisko

Obraz tych, nieco peryferyjnych, części Krakowa staje się zatem jeszcze ciekawszy, a tereny zarządzane przez Spółkę – jeszcze bardziej atrakcyjne. Kreując nowe przestrzenie, w których przeszłość spotyka się z przyszłością, a nowoczesność łączy z ekologiczną odpowiedzialnością, Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. kładzie duży nacisk na angażowanie Nowohucian. W ramach plebiscytu na nazwy nowopowstałych ulic i skwerów w SAG do spółki wpłynęło aż 250 propozycji. Wybrano z nich grupę patronów związanych historycznie z Nową Hutą, a szczególnie z obszarem Branic i Ruszczy: Pawła Popiela i Michała Badeniego – powstańców listopadowych i działaczy społecznych; Stanisława Buratyńskiego i Józefa Marciniaka – zasłużonych dla Nowej Huty archeologów; Krystynę Gil i Mariana Gila – liderów tutejszej społeczności romskiej, równocześnie osoby związane zawodowo z kombinatem; oraz Jadwigę Beaupré – niezapomnianą nowohucką położną. Propozycje nazw ulic zostały już pozytywnie zaopiniowane przez Radę Dzielnicy, a proces ich uchwalenia przez Radę Miasta Krakowa powinien zakończyć się w 2025 roku.

Strategia realizacji projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” łączy odpowiedzialność za środowisko z rozwojem przestrzeni miejskiej. Dlatego jednym z podstawowych warunków rozwoju pozostaje zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych i poprawa efektywności energetycznej. Spółka ściśle współpracuje z jednostkami Gminy Miejskiej Kraków, aby w obszarze projektu powstał odwiert, który pozwoli rozpoznać zasoby złóż wód termalnych. Obok powstającej już na udostępnionych przez KNHP terenach farmy fotowoltaicznej, byłoby to dodatkowe źródło czystej energii, które może posłużyć do ogrzewania domów oraz stać się dobrą okazją do zbudowania kolejnej nowohuckiej atrakcji – centrum geotermalnego.

10 lat i co dalej?

KNHP kończy właśnie 10. rok działalności. Mamy nadzieję, że kolejne przygotowywane przedsięwzięcia będą tak atrakcyjne, jak niezwykle popularne Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” oraz ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców Strefa Aktywności Gospodarczej. Już dziś łatwo dostrzec potężny potencjał, jaki drzemie w Nowej Hucie, a rok jubileuszowy stwarza dobrą okazję do przedstawienia kolejnych projektów, które KNHP przygotowała dla mieszkańców i przedsiębiorców wiążących swoją przyszłość ze wschodnią częścią Krakowa. Zachęcamy do śledzenia informacji o planowanych i realizowanych zadaniach.

Zespół Grupy Kapitałowej Kraków Nowa Huta Przyszłości