Dokładnie dwie dekady temu odszedł od nas człowiek wyjątkowy. W 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II wspominamy jego niezwykły pontyfikat. W sposób szczególny pamięć o Papieżu Polaku pielęgnują górnicy z Kopalni Soli „Wieliczka”.
Złożenie wiązanki kwiatów i wspólna modlitwa pod Jego pomnikiem w Kaplicy św. Kingi to podniosły moment, który przypomina o wyjątkowej więzi, jaka przez lata łączyła Ojca Świętego z wielicką bracią górniczą.
Wspomnienie Jana Pawła II
Karol Wojtyła, jeszcze jako uczeń, zwiedzał Kopalnię Soli „Wieliczka” dwukrotnie – w 1930 i 1936 roku. Później, jako kardynał, również odwiedził Wieliczkę. Górnicy czekali z niecierpliwością na jego papieską wizytę w 1999 roku, która jednak nie doszła do skutku z powodu zdrowotnych trudności Ojca Świętego. Mimo tego, papież pozostał głęboko związany z Kopalnią. Wieliccy górnicy pielgrzymowali do niego do Watykanu, stawiali się w galowych mundurach na mszach św., które odprawiał na krakowskich Błoniach. Nie zabrakło ich również na Placu św. Piotra w roku 2005, gdy cały świat żegnał wielkiego Polaka i wielkiego Papieża. Wiele miejsc w zabytkowej kopalni przypomina o Janie Pawle II, jego pontyfikacie, wyjątkowej dobroci i świętości.
Symbole pamięci w wielickiej kopalni
W 1999 r., górnicy wykuli w soli pomnik Jana Pawła II, który stanął w kaplicy św. Kingi na głębokości 101 metrów. To dzieło, stworzone przez rzeźbiarzy Stanisława Anioła, Piotra Starowicza i Pawła Janowskiego, jest wyrazem głębokiego szacunku i miłości do Papieża Polaka. W 25. rocznicę pontyfikatu na Placu św. Piotra górnicy ustawili krzyż wzorowany na papieskim pastorale. Górnik-rzeźbiarz Stanisław Anioł połączył w nim sól pochodzącą ze wszystkich polskich kopalń. Postać Chrystusa wykonano z soli spizowej, a w podstawę krzyża wmontowano kamień z Golgoty. Papież pobłogosławił solny krzyż 19 maja. Pastorał umieszczono w ołtarzu kaplicy św. Kingi, natomiast w Watykanie pozostała jego kopia.
Wdzięczni za wezwanie Ducha Świętego. Ku odnowieniu oblicza Ziemi – tej Ziemi przez Jana Pawła II, Papieża Polaka - tę tablicę przy kopalni poświęcili jego pamięci członkowie NSZZ „Solidarność”. Słowa te widnieją w kopalnianym chodniku nazwanym imieniem Ojca Świętego. Solna tablica, dzieło Stanisława Anioła, uczciła 25. rocznicę powstania Solidarności. Chodnik Jana Pawła II łączy kaplicę św. Kingi z górną częścią komory Stanisława Staszica.
W 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II, kardynał Dziwisz poświęcił w Wieliczce Drogę Krzyżową, wyrzeźbioną w drewnie przez górników. Stacje Męki Pańskiej, umieszczone w podziemnej części kopalni, mają przypominać o cierpieniu, które towarzyszy drodze do świętości. Papieski ślad znajdziemy również w kaplicy św. Jana. Jeden z witraży zaprojektowanych przez Jacka Białoskórskiego przedstawia Jana Pawła II. Szczególnie cenne i bliskie górniczym sercom są relikwie krwi Ojca Świętego. Umieścił je w kaplicy św. Kingi ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość odbyła się podczas mszy barbórkowej w roku 2011.
Na zawsze w sercach wiernych
Mimo upływu lat, pamięć o Janie Pawle II wciąż pozostaje żywa. Każda rocznica to moment zadumy, modlitwy i refleksji. Wieliczka, pełna duchowego dziedzictwa, stała się miejscem szczególnym dla tych, którzy pamiętają Papieża Polaka. Zarówno w podziemiach, jak i na powierzchni nie brakuje śladów świadectwa jego niezwykłego pontyfikatu. Jedna z najpiękniejszych alei miasta nosi jego imię i łączy szyb Mikołaja Daniłowicza z centrum miasta. Co roku, w rocznicę śmierci, gromadzą się tam wierni, by ponownie docenić dar jego życia.