130 koncertów i prawie 400 artystów. Wystartował Summer Jazz Festival

fot. Dorota Grzegorczyk/LoveKraków.pl

Rozpoczęło się jazzowe lato w Krakowie. Tegoroczna edycja Summer Jazz Festival to 130 koncertów, podczas których publiczność będzie mogła usłyszeć prawie 400 zagranicznych i polskich artystów.

– W programie zawarte są wszystkie nazwiska aktualnie funkcjonujących polskich jazzmanów. Właściwie trudno znaleźć nazwisko, które tutaj się nie pojawiło. W festiwalu biorą udział także zespoły jazzowe w całości złożone z kobiet, co jest ważnym elementem. Pojawia się jazz, który otwiera się nie tylko w sferze śpiewania, ale także grania – podkreśla Małgorzata Jantos, przewodnicząca komisji kultury.

Wiele odcieni jazzu

W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział prawie 400 artystów. Wśród nich są nie tylko krakowscy jazzmani, ale także gwiazdy światowego formatu, np. Kenny Garrett Quintet, Nigel Kennedy, Mike Stern, Pauolo Fresu, Karen Edwards, Mike del Ferro, John Scofield Yankee Go Home czy Wolfgang Muthspiel Trio.

– Ten festiwal to prezentacja wszystkich odcieni jazzu. Oczywiście to także w dużej mierze przedstawienie krakowskiego środowiska jazzmanów turystom, którzy przyjeżdżają do naszego miasta – mówi Witold Wnuk, dyrektor i twórca Summer Jazz Festivalu.

W ramach wydarzenia, obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, odbywają się również koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radiu Kraków, Pałacu Potockich, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ICE Kraków i we wszystkich krakowskich klubach jazzowych.

Niedziela Nowoorleańska

Summer Jazz Festival to także wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia. Jednym z nich jest Niedziela Nowoorleańska, która odbędzie się już 3 lipca. Na Rynku Głównym w godz. 12:00-16:00 zaprezentują się następujące zespoły: Big Band Dobczyce, Boba Jazz Band, Playing Family, Old Metropolitan Band, Hot Swing.

Nie zabraknie również tradycyjnej Parady Nowoorleańskiej, która rozpocznie się o godz. 17:00. W tym roku uczestnicy zbiorą się pod kawiarnią Vis a Vis na Rynku Głównym, a następnie przemaszerują na Plac Szczepański.

Zwieńczeniem parady będzie koncert Jazz Band Ball Orchestry z okazji 60-lecia działalności zespołu z udziałem takich artystów jak Karen Edwards, Jan Ptaszyn Wróblewski, Przemek Dyakowski czy Kajetan Galas.

Summer Jazz Festival po raz pierwszy odbył się w 1996 roku w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. W tym roku organizowana jest już 27. edycja wydarzenia, która potrwa do 31 lipca. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.