Lato na Wawelu. Zwiedzanie królewskich rezydencji, warsztaty i oprowadzania za 5 zł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najbliższe miesiące na Wawelu zapowiadają się ekscytująco. W programie nie tylko nowe ekspozycje, ale także dodatkowe trasy zwiedzania, warsztaty fotograficzne czy oprowadzania za 5 zł.

– Nowe oblicze Skarbca Koronnego, odmienione Komnaty Królewskie i pokazy arcydzieł Uccella i Rembrandta, a także koncerty i nowy festiwal dla młodej publiczności to powody, dla których podczas tegorocznych wakacji zapraszamy do częstych odwiedzin. Mam nadzieję, że obfitość i różnorodność atrakcji będą okazją dla mieszkańców Krakowa oraz turystów do odkrycia Zamku w zupełnie nowy sposób – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nowe trasy zwiedzania

Jedną z atrakcji przygotowanych dla krakowian i turystów, oprócz Festiwalu Otwarcia, są dwie, zupełnie nowe trasy zwiedzania.

– Pierwsza dotyczy Wawelu jako prywatnej rezydencji królewskiej. Ta trasa odsłoni rąbek tajemnicy, oczywiście w dużej mierze w takim symbolicznym aspekcie, i pozwoli pokazać, jak wyglądało życie codzienne na zamku w różnych epokach. Druga będzie natomiast jej przeciwieństwem. Trasa „Wawel koronny” pokaże najważniejsze artefakty odwołujące się do chwały i symbolu władzy naszych władców – wyjaśnia Aleksandra Schoen-Żmijowa, kierowniczka Działu Obsługi Ruchu Turystycznego.

Powróci także trasa „Wawel – najcenniejsze”, dzięki której w ciągu 2 godzin będzie można zapoznać się z najważniejszymi obiektami i pomieszczeniami wzgórza wawelskiego. „Wawelskie smoczki” to z kolei propozycja dla rodzin z dziećmi w chustach czy nosidełkach.

– Przed nami również kolejne odsłony trasy „Wawel po godzinach”. Za każdym razem zapraszamy zwiedzających w zupełnie inne, tajemne miejsce i pokazujemy wyjątkowe zakamarki – dodaje Aleksandra Schoen-Żmijowa.

Wpadnij na Wawel

Przez cały lipiec i sierpień chętni będą mogli skorzystać z oprowadzeń tematycznych. Wszystko w ramach akcji „Wpadnij na Wawel”.

– To codzienne spotkania prowadzone przez naszych edukatorów wawelskich. Są to młodzi ludzie, pełni pasji i wiedzy. Zazwyczaj prowadzą lekcje muzealne, natomiast w trakcie wakacji będą spotykać się z osobami indywidualnymi i oprowadzać po wystawach stałych czy czasowych – informuje Filip Skowron, szef Działu Edukacji.

Spotkania poświęcone zostaną m.in. opowieściom o rycerzach i wawelskich turniejach, życiu na królewskim dworze czy bestiach i stworach. Spotkania będą odbywać się zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Koszt to 5 zł.

Wawel w obiektywie

„Czułość. Ostrość. Światło” to nietypowy kurs fotograficzny, który odbędzie się na Zamku Królewskim w dniach 18–22.07 oraz 8–12.08. O różnych porach dnia jego uczestnicy będą poszukiwać ciekawych kadrów na wzgórzu oraz w miejscach zwykle niedostępnych dla zwiedzających. Kurs poprowadzi Przemek Czaja, znany fotograf i pasjonat historii Krakowa.

– Przemek Czaja jest mistrzem w znajdowaniu takiej perspektywy Krakowa, dzięki której znane nam miejsca wyglądają olśniewająco i niesamowicie świeżo. Podczas warsztatów podzieli się on z uczestnikami nie tylko swoją wiedzą, ale także specjalnymi miejscówkami –  podkreśla Filip Skowron, szef Działu Edukacji.

Zrób sobie… Spację

Kolejną letnią propozycją jest projekt Spacja, w ramach którego odbywać się będą warsztaty plastyczne, florystyczne, ćwiczenia relaksacyjne na świeżym powietrzu czy spotkania z inspirującymi postaciami świata sztuki i kultury.

– Projekt przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które po trudnym czasie pandemii czują potrzebę wyciszenia się i odkrywania Wawelu nie w taki intensywny sposób, ale bardziej indywidualny, kontemplacyjny – wyjaśnia Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki.

W lipcu odbędzie się cykl warsztatów mindfullness. W każdy wtorek (5.07, 12.07, 19.07, 26.07) o godz. 9.00 uczestnicy będą spotykać się na dziedzińcu arkadowym, by następnie udać się w różne części wzgórza wawelskiego. Wstęp na spotkania jest wolny.