Festiwal Otwarcia na Wawelu. Mapping na dziedzińcu, gra terenowa i nowe wystawy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowe godziny zwiedzania, mapping na dziedzińcu arkadowym i gra terenowa „Klucz do skarbca”. W dniach 1-3 lipca na Wawelu odbędzie się Festiwal Otwarcia z okazji udostępnienia nowych ekspozycji.

– 30 czerwca będzie wielkim wydarzeniem na Wawelu, podczas którego udostępnimy na nowo Nowy Skarbiec Koronny oraz Apartamenty i Komnaty Królewskie. Na I piętrze w Apartamentach pokażemy również jedną z najważniejszych wystaw. Niezbyt wielką, ale wyjątkową, ponieważ sprowadziłem arcydzieła z dawnej kolekcji Lanckorońskich – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Mapping na dziedzińcu arkadowym

W ramach trzydniowego Festiwalu Otwarcia zostaną wydłużone godziny zwiedzania. W dniach 1–2 lipca Zamek i Ogrody będą czynne w godz. 13:30–23:00, a krużganki w godz. 13:30–21:00. Z kolei w niedzielę, 3 lipca, Zamek i Ogrody zostaną udostępnione w godz. 12:30–22:00, a krużganki w godz. 12.30–21.00.

– Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany, zupełnie inaczej skonstruowany mapping. Podobny zwiedzający oglądali na wystawie arrasów, czyli „Wszystkie arrasy króla”. Tym razem to uczta audiowizualna, ponieważ połączenie wyrzeźbionych, doprecyzowanych precjozów Skarbca Koronnego w 3D z muzyką wawelską tworzy cudowną, zamkniętą kompozycję ­– wyjaśnia Hubert Piątkowski, szef Działu Projektów i Organizacji Imprez.

Mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej prezentowany będzie w dniach 1–3 lipca na dziedzińcu arkadowym od godz. 21:30 do północy w 15-minutowych sekwencjach.

Klucz do skarbca

W ramach Festiwalu Otwarcia, 2 lipca, odbędzie się gra terenowa pt. „Klucz do Skarbca”, którą poprowadzą studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie wszystkich pamiątek po polskich władcach.

– W ten sposób uczestnicy gry mogą poznać różne, często niezbyt zwracające na siebie uwagę miejsca na Wzgórzu Wawelskim, które mają wyjątkową historię, są śladami po wydarzeniach z przeszłości i tematycznie wiążą się z Nowym Skarbcem Koronnym. Na Wawelu wszystko się ze sobą splata – historia w połączeniu z teraźniejszością, teraźniejszość z przyszłością. Różne miejsca mają często bardzo nieoczywiste powiązania. Te powiazania będą odkrywać uczestnicy gry „Klucz do skarbca” – informuje Filip Skowron, szef Działu Edukacji.

W nagrodę uczestnicy będą mogli bezpłatnie zwiedzić Nowy Skarbiec Koronny. Czas trwania gry to ok. 90 minut. Drużyna może liczyć maksimum 5 osób, a cena biletu wynosi 25 zł od drużyny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Aktualności

Pokaż więcej