Krakowskie Zaduszki w rytmie jazzu. Na scenie Ewa Bem i Stanisław Soyka

fot. Jacek Łabędzki

26 października ruszają Krakowskie Zaduszki Jazzowe. 67. edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „…let’s JAZZ the world!”, a na scenie wystąpią wielkie gwiazdy – Ewa Bem, Stanisław Soyka czy Judith Hill.

– Kraków, nie tylko w naszym kraju, ale również w Europie, kojarzony jest z miastem jazzu – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Marek Stryszowski.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe to bowiem najstarszy w Europie festiwal jazzowy, którego historia sięga roku 1954. Hasło tegorocznej edycji brzmi „…let’s JAZZ the world!”.

– Ono bardzo mocno kojarzy z hasłem „Make Love Or Music Not War” i to jest to, co dziś za wszelką cenę powinniśmy robić. Jazz jest najdalej oddalony od wojny. To jest, oprócz esperanto, które zanika, jedyny wspólny język łączący ludzi na całym świecie. Jazz to wolność – dodaje Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

W hołdzie dla przeszłości

W ramach wydarzenia odbędą się cztery główne koncerty w różnych miejscach. Festiwal rozpocznie występ dwóch znakomitych pianistów: Pawła Kaczmarczyka oraz Agnieszki Derlak, którą publiczność będzie mogła usłyszeć w siedmioosobowym zespole. Artyści wystąpią w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

27 października w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się koncert  Stanisława Soyki oraz Ewy Bem – Pierwszej Damy Polskiego Jazzu. Wokalistka zaprezentuje na scenie repertuar z ostatnich 50 lat z okazji jubileuszu pracy artystycznej.

Najgorętszym punktem Krakowskich Zaduszek będzie koncert Judith Hill. Trzeciego dnia festiwalu zdobywczyni Grammy zawładnie parkietem klubu Studio.

– Ta dziewczyna fantastycznie śpiewa i gra na gitarze, używając jej w sposób niekonwencjonalny, tak jak robił to Prince. Myślę, że ten koncert będzie naprawdę znakomitym wydarzeniem – przekonuje dyrektor artystyczny Marek Stryszowski.

29 października organizatorzy zapraszają na uroczystą Krakowską Galę Jazzu w Teatrze Słowackiego, podczas której zostanie wręczona Złota Gwiazda Helikonu. Zwieńczeniem wieczoru i całego festiwalu będzie koncert Leszka Możdżera – światowej klasy pianisty.

Z wiarą w przyszłość

Krakowskie Zaduszki Jazzowe to nie tylko koncerty wybitnych osób. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się konkurs jazzowy dla młodych artystów, którzy dopiero zaczynają przygodę z jazzem.

– Chcemy zainteresować młodzież licealną, a może i młodszą, nauczyć ich, w jaki sposób można słuchać jazzu, ale także w jaki sposób można go wykonywać – tłumaczy Małgorzata Jantos.

– Jazz będzie istniał wtedy, kiedy będą ci, którzy chcą go grać, i ci, którzy chcą go słuchać. W związku z tym ten walor edukacyjny jest dla nas bardzo ważny – dodaje przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu będzie występ otwierający 67. Krakowskie Zaduszki Jazzowe. 

Odnowione wnętrze Teatru Słowackiego

Podczas tegorocznego festiwalu mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli nie tylko posłuchać znakomitych występów, ale także zobaczyć odnowione wnętrze Teatru Słowackiego.

Gala Zaduszek Jazzowych będzie jedną z tych inauguracyjnych imprez nowej sali, czyli przywrócenia świetności z początków Teatru Słowackiego. Wracamy do pierwszej widowni i otwieramy paradyz. Będzie prawie 650 miejsc w odnowionej sali Teatru Słowackiego ­– mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

Sprzedaż biletów na 67. Krakowskie Zaduszki Jazzowe ruszy 6 czerwca. Więcej informacji znajdziecie tutaj.