15 punktów karnych i mandaty za „recydywę” [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 17 września obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przyznawania punktów karnych dla kierowców, którzy łamią prawo. Znacznie łatwiej jest teraz stracić prawo jazdy. Zobaczcie, za co konkretnie policja może ukarać nawet 15 punktami i za co można dostać mandat w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Przede wszystkim została wprowadzona zasada recydywy. Jeśli kierowca złamie ten sam przepis w ciągu dwóch lat, zapłaci dwukrotnie wyższy mandat. – Wykroczenia, które podlegać będą „recydywie”, to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła – informuje Komenda Główna Policji.

Wygląda to następująco, jeśli przekroczysz prędkość o 31 km/h (co 10 km/h stawka rośnie aż do 2,5 tys. zł) pierwszy raz, zapłacisz 800 zł, ale jeśli był to drugi raz w ciągu dwóch lat – kara podwoi się. W konsekwencji można dostać mandat sięgający 5 tys. złotych za przekroczenie prędkości o 71 km i więcej, jeśli to drugie takie przewinienie.

„Podwójnie” można zapłacić również za:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 3 tys. zł,
  • złamanie zakazu wyprzedzania – 2 tys. zł,
  • potrącenie pieszego/rowerzysty itp. – 3 tys. zł,
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 3 tys. zł,
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – 4 tys. zł,
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 4 tys. zł,
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub narkotyków – 5 tys. zł.

– Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd, grzywna może wynieść nawet 30 tys. złotych – przypomina Komenda Główna Policji.

Poniżej zebraliśmy wykroczenia drogowe, za które można "dostać" aż 15 punktów karnych:

comments powered by Disqus