15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Uroczystości w Krakowie

Archiwum fot. Jacek Smoter/LoveKraków.pl

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i wojewoda małopolski zapraszają na uroczystości z okazji 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Obchody rozpoczną się o godzinie 10 mszą świętą w katedrze wawelskiej. Na godzinę 11:30 zaplanowane są uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

Bitwa Warszawska

Jak przypomina IPN 12 sierpnia 1920 r. wojska bolszewickie stanęły przed Warszawą. „Na linii Wisły miało dojść do decydującego starcia. Przygotowany przez polskie dowództwo plan obrony Warszawy wymagał powstrzymania trzykrotnie silniejszych wojsk wroga do czasu kontruderzenia sił skoncentrowanych pod dowództwem Piłsudskiego nad Wieprzem. Z braku silnych odwodów rzucono do walki młodzież gimnazjalną i studencką, której za całe wyszkolenie wojskowe musiał czasem wystarczyć błyskawiczny kurs obsługi karabinu.

Oddziały obrony stolicy wypełniły zadanie i powstrzymały atak wroga. 15 sierpnia 1920 r. pod Radzyminem bolszewickie siły zostały odparte. Z kolei wojska gen. Sikorskiego powstrzymały wroga pod Płockiem i Modlinem. 16 sierpnia znad Wieprza ruszyło natarcie grupy uderzeniowej Piłsudskiego, które dzięki zaskoczeniu zmusiło siły bolszewickie do panicznej ucieczki.

Bitwa okazała się wielkim zwycięstwem Polaków, odwracając losy całej wojny. Dla wielu tak wielkim i nadzwyczajnym, że nazwana została „cudem nad Wisłą”, również dzięki wierze w szczególną troskę Matki Boskiej nad walczącymi wojskami polskimi, w przypadające tego dnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Armia Czerwona poniosła jedną z największych klęsk.

W 1923 r., na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą, dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Wojska Polskiego. W 1950 r. komunistyczne władze zmieniły datę święta na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino z 1943 r.). W 1992 r. 15 sierpnia ponownie stał się dniem, w którym honoruje się tradycje polskiego oręża”.