29 Listopada i Trasa Wolbromska prezentami na święta

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Urzędnicy wciąż nie podają terminów otwarcia Trasy Wolbromskiej i al.29 Listopada. Podtrzymują równocześnie, że ma się to stać przed świętami, więc na realizację tych zapowiedzi mają już dosłownie ostatnie dni.

– Obecnie prace prowadzone są głównie w rejonie skrzyżowania z ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Wykonawca uzupełnia też na poszczególnych fragmentach ostatnią warstwę asfaltu – mówił nam we wtorek Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich.

Planujemy, by jeszcze w tym tygodniu puścić ruch na obydwu jezdniach, włącznie z sygnalizacją świetlną – zapowiada przedstawiciel ZIM. Zastrzega przy tym, że w początkowym okresie sygnalizacja nie będzie jeszcze działać w swoim docelowym trybie, lecz w trybie stałoczasowym.

Mniej pozytywne wieści dotyczą pieszych i rowerzystów – oni nie mogą liczyć na to, że wszystko będzie gotowe w tym tygodniu. – Jeśli chodzi o chodniki i ścieżki rowerowe, to na wielu fragmentach docelowa nawierzchnia jest już ułożona, a tam gdzie nie będzie to możliwe, założenie jest takie, by było tam utwardzone kruszywem na tyle, by można było bezpiecznie z niego korzystać. Nawet jeśli nie uda się w tym tygodniu, to wykonawca deklaruje, że powinien się wyrobić do końca roku – mówi Jan Machowski.

Zanim droga zostanie otwarta dla ruchu, gotowe musi być też oznakowanie poziome, które też już się stopniowo pojawia. Urzędnicy ZIM czekają na pozwolenie na użytkowanie i mają już coraz mniej czasu by dotrzymać (i tak już przesuwanego) terminu. Jeśli się uda, to będzie to już pod koniec tygodnia.

Na Trasie Wolbromskiej już posprzątane

Prawdopodobnie szybciej można się spodziewać otwarcia Trasy Wolbromskiej, czyli zachodniej obwodnicy Zielonek. Choć również w tym przypadku podawany jest termin „przed świętami”, krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż na al. 29 Listopada. Sama inwestycja jest już zakończona, w ostatnim czasie trwały jeszcze prace w rejonie budowanego węzła północnej obwodnicy Krakowa, by umożliwić kierowcom wjazd i wyjazd na nowy odcinek. Teraz wszystko wygląda już na posprzątane i gotowe do tego, by odstawić barierki na bok i udrożnić ruch. Informacji na ten temat można się spodziewać w dowolnym momencie.

AKTUALIZACJA: Zarząd Inwestycji Miejskich poinformował, że nie uda się otworzyć al. 29 Listopada przed Bożym Narodzeniem. Szczegóły w poniższym tekście.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały