6 pytań o darmową komunikację w czasie smogu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W środę radni podjęli decyzję, że w dniach o największych stężeniach zanieczyszczeń będzie można za darmo przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej. Zapytaliśmy w urzędzie miasta, jak w praktyce ma to wyglądać.

1. Kiedy będzie obowiązywać darmowa komunikacja?

Komunikacją miejską pojedziemy za darmo, gdy na trzech stacjach monitorujących powietrze średniodobowa wartość stężenia pyłu PM10 przekroczy 150 µg/m3. Darmowe przejazdy zostaną też wprowadzone, gdy na jednej ze stacji średniodobowe stężenie pyłu PM10 przekroczy 200 µg/m3.

2. Kiedy dowiemy się o wprowadzeniu darmowych przejazdów?

Decyzja będzie podejmowana ok. godziny 16-17 poprzedniego dnia. Wtedy stosowne komunikaty pojawią się na miejskich stronach, w mediach społecznościowych, zostaną też przesłane do mediów. Decyzja będzie obowiązywać od północy. Nawet, gdyby następnego dnia okazało się, że stan powietrza znacząco się poprawił, darmowe przejazdy nie będą anulowane.

3. Jaki jest warunek skorzystania z darmowej komunikacji?

Trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. To jedyny warunek. Miejsce zameldowania ani wydania dowodu rejestracyjnego nie ma znaczenia. Na podstawie jednego dowodu rejestracyjnego może jechać tyle osób, ile miejsc siedzących jest wpisanych w dokumencie.

4. Na jakim obszarze będzie można jeździć za darmo?

Decyzja będzie obowiązywać we wszystkich pojazdach krakowskiej komunikacji miejskiej, a więc nie tylko na terenie Krakowa, ale również w tych gminach, do których dojeżdżają autobusy MPK.

5. Przez ile dni w roku będą obowiązywać darmowe przejazdy?

To będzie oczywiście zależeć od stężenia zanieczyszczeń, ale zgodnie z szacunkami może to być około 12 dni.

6. Od kiedy uchwała zacznie obowiązywać?

Uchwała musi teraz zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i dopiero na trzy dni od tego terminu wejdzie w życie. Stanie się to więc prawdopodobnie na początku stycznia.