800 interwencji straży pożarnej. „Niestety zapowiada się niespokojna noc”

fot. Krzysztof Kalinowski

– W związku z przejściem w miniony weekend frontu atmosferycznego z silnymi porywami wiatru, zawiejami i zamieciami śnieżnymi – Straż Pożarna interweniowała ponad 800 razy. Niestety, zgodnie z przewidywaniami synoptyków, dynamiczna pogoda po raz kolejny da o sobie zna – ostrzega wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia I i II stopnia dla części naszego województwa. Dotyczą one przede wszystkim prognozowanych znacznych opadów śniegu.

Największy przyrost pokrywy śnieżnej przewiduje się w siedmiu powiatach: limanowskim, myślenickim, nowotarskim, oświęcimskim, suskim, tatrzańskim i wadowickim. Szacuje się, że od godzin wieczornych dzisiejszego dnia do wczesnych godzin rannych w środę, pokrywa śnieżna może przyrosnąć miejscami od 20 do 30 cm.

Intensywne opady śniegu prognozowane są także w powiatach gorlickim, nowosądeckim oraz Nowym Sączu. Dla tych trzech powiatów przyrost pokrywy śnieżnej przewidywany jest na poziomie 10 – 20 cm.

Zawieje i zamiecie śnieżne

IMGW-PIW wydał także ostrzeżenia o zawiejach i zamieciach śnieżnych. Prędkość wiatru w porywach może osiągać 60 km/h. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od dzisiaj od godzin wieczornych do środy do godz. 6.00 i obejmuje Nowy Sącz oraz powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, gorlicki i nowosądecki.

– Zwróciłem się do zarządców dróg o pełną mobilizację sił i środków. Przypominam też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach, choćby o dostosowaniu prędkości do warunkach na drogach – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Po ostatnich zawiejach i zamieciach śnieżnych

Powalone drzewa, uszkodzone budynki, zerwane lub uszkodzone linie telefoniczne i energetyczne – to efekt silnego wiatru wraz z zamieciami śnieżnymi, które przetoczyły się przez województwo małopolskie od 28 do 31 stycznia 2022 r.

 Wśród 800 interwencji Straży Pożarnej około 100 dotyczyło częściowych uszkodzeń dachów. Najwięcej razy Straż Pożarna interweniowała w Krakowie, Nowym Sączu, Wadowicach, Tarnowie i powiecie limanowskim. Większość zgłoszeń dotyczyła pomocy w usuwaniu wiatrołomów, zabezpieczenia budynków oraz linii energetycznych i telefonicznych.

– Niestety zapowiada się niespokojna noc. Służby są w pełnej gotowości do wzmożonych działań – podsumowuje wojewoda.