81 ochotników rozpoczęło szkolenie wojskowe

81 ochotników stawiło się 10 grudnia na szkolenie podstawowe do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w podkrakowskiej Rząsce.

Po przejściu ewidencji kandydaci pobrali ekwipunek i podeszli do testu sprawności fizycznej, podczas którego obowiązywały trzy dyscypliny: marszobieg na dystansie 3 000 m, skłony tułowia w przód oraz ugięcia ramion, czyli tzw. „pompki”. Pierwszy dzień powołania to także szkolenia z zakresu BHP, przepisów prawa dotyczących żołnierzy obrony terytorialnej i ochrony informacji niejawnych.

Wychodząc naprzeciw propozycją kandydatów tym razem szkolenie w ramach "Ferii z 11MBOT" zostało podzielone na dwa terminy. Cześć pierwsza w dniach od 10 do 11 grudnia 2022 oraz część druga w dniach od 29 stycznia do 11 lutego 2023, dokładnie wtedy, kiedy w Małopolsce odbywają się ferie zimowe.

Podczas kolejnych dni „szesnastki” przyszli żołnierze będą szkolić się z taktyki, topografii i strzelectwa na terenie między innymi Garnizonowego Ośrodka Szkoleniowego Pasternik oraz Pustyni Błędowskiej. Na zakończenie czeka ich egzamin sprawdzający, tzw. „pętla taktyczna”. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa.

Powołanie w ramach „Ferie z 11MBOT” skierowane jest przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów, nauczycieli oraz rodziców, którzy zimową przerwę od obowiązków szkolnych chcą wykorzystać w sposób niecodzienny, wręcz wyjątkowy – w wojskowym mundurze.

Po złożeniu przysięgi terytorialsi dalsze szkolenia odbywać będą w czterech batalionach znajdujących się w Krakowie - Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej.