Abp Marek Jędraszewski: Dziękujemy za cud zmartwychwstałej Polski

fot. Krzysztof Kalinowski

– Pragniemy Panu Bogu serdecznie podziękować za cud zmartwychwstałej Polski jaki dokonał się 103 lata temu 11 listopada 1918 – stwierdził podczas mszy na Wawelu abp Marek Jędraszewski.

Mszą świętą w królewskiej katedrze na Wawelu rozpoczęły się tegoroczne oficjalne uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski: Pragniemy modlić się w obliczu dzisiejszego zagrożenia

Metropolia krakowski mówił, że „pragniemy dziękować za tych wszystkich, którzy stali wiernie na straży wolności i wierności Rzeczypospolitej zwłaszcza w trudnych czasach od 1939 do 1989 roku”. – Pragniemy modlić się o wolność dla naszej Ojczyzny także teraz, w obliczu dzisiejszego zagrożenia – podkreślił.

W swoim kazaniu hierarcha zwracał uwagę, że duchowość łączyła przez wieki Polaków ze sobą. – Za tę polskość w wymiarze duchowym wiemy jak wiele pokoleń cierpiało i oddawało własne życie – podkreślił.

Później stwierdził, że Polacy na początku XX wieku podczas wielu dziejowych wydarzeń byli w całej Europie i walczyli o odzyskanie niepodległości. – Doskonale wiedzieli, że Polska nie jest ani w Petersburgu, ani w Berlinie. Wiedzieli, gdzie toczą się najważniejsze gry Europy i świata i gdzie trzeba być razem mimo różnic dzielących Polaków – podkreślił.

„Nastąpił niewyobrażalny cud”

– 11 listopada 103 lata temu nastąpił niewyobrażalny przez nikogo cud, bo rozpadły się potęgi, które przez 123 lata sprzysięgały się przeciwko Polsce i jej niepodległości – zaznaczył metropolita.

Metropolita powiedział, że dziś dziękując za dar niepodległości trzeba zdawać sobie sprawę, że o wolność „naszej Ojczyzny nadal trzeba się zmagać wobec zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych”.