AGH nieustannie inwestuje. Powstanie nowy budynek przy Centrum Energetyki

W sąsiedztwie Centrum Energetyki AGH powstanie nowy budynek fot. materiały prasowe

Kampus Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powiększy się o nowy budynek, który będzie mógł pomieścić około 1600 osób. Głównymi użytkownikami obiektu będą studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego, Wydziału Matematyki Stosowanej oraz Studium Języków Obcych.

Nowy, 7-kondygnacyjny obiekt powstaje w sąsiedztwie Centrum Energetyki i będzie z nim bezpośrednio połączony za pomocą przewiązki. Budynek będzie wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby dydaktyczne wydziałów i jednostek Akademii. Przeważać w nim będą laboratoria komputerowe, pomieszczenia dydaktyczne, sale wykładowe i konsultacyjne, a także pomieszczenia biurowe dla pracowników naukowych.

Obiekt pod względem rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych będzie nawiązywał do Centrum Energetyki i będzie wyposażony między innymi w elewację ze szkła i kamienia. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 4,2 tys. mkw., a kubatura 27,8 tys. m sześc. Obiekt powstanie w miejscu części naziemnego parkingu samochodowego wykonanego w poprzednim etapie inwestycji i połączy się z istniejącymi budynkami.

Na poszczególnych kondygnacjach zlokalizowane zostaną również sanitariaty, pomieszczenia techniczne i niezbędne przestrzenie komunikacyjne. Dodatkowo, połączenie z istniejącymi już budynkami pozwoli na swobodne poruszanie się po wszystkich obiektach oznaczonych symbolami „A” i „C”. Bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz będzie można przejść od budynku głównego AGH tj. od al. A. Mickiewicza 30 aż do obiektów zlokalizowanych przy ul. Czarnowiejskiej 36.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na początek 2022 roku. Koszt budowy obiektu, zgodnie z ofertą wykonawcy (RE-BAU) wynosi 36,76 mln zł.