Akcje – czym jest cykl koniunkturalny?

Podejmując decyzje inwestycyjne, inwestorzy niekoniecznie muszą opierać się wyłącznie na analizie wykresów. Aby zarabiać na akcjach, konieczne jest szersze spojrzenie. Czym jest cykl koniunkturalny i jak go uwzględnić w swojej strategii inwestycyjnej?

Czym jest cykl koniunkturalny i co trzeba o nim wiedzieć?

Przez cykl koniunkturalny rozumie się występowanie wahań koniunktury gospodarczej. Wahania te mają miejsce przy utrzymującym się trendzie wzrostu gospodarczego. Co ciekawe, w pierwszej kolejności cykle koniunkturalne pojawiły się w krajach o rozwiniętym systemie kapitalistycznym.

Aby badać koniunkturę w gospodarce, wykorzystuje się wiele wskaźników. Należą do nich choćby:

Dynamika PKB

Poziom zatrudnienia

Zmiany cen

Wielkość importu i eksportu

Nakłady inwestycyjne

Zyski przedsiębiorstw

Dochody i wydatki ludności

W cyklu koniunkturalnym wahania następują po sobie. Dla inwestorów to cenna wskazówka – baczne obserwowanie tego, co dzieje się na rynku, może pomóc w określeniu dobrego momentu na przeprowadzenie transakcji. Przykładowo obserwując fazę ożywienia, inwestor może kupić akcje, które następnie sprzeda w fazie szczytu.

Jakie są etapy cyklu koniunkturalnego?

Cykl koniunkturalny składa się z czterech etapów. Aby odpowiedzieć na pytanie, w jakiej fazie cyklu znajduje się gospodarka, w pierwszej kolejności trzeba poznać te etapy – są to:

Faza ożywienia. Zauważalny jest wzrost zatrudnienia, co przekłada się na malejące bezrobocie. To z kolei nie pozostaje bez wpływu na produkcję czy inwestycje, które również rosną.

- Faza rozkwitu (szczyt). O szczytowym momencie mówi się, gdy wzrost osiągnął maksymalny poziom. W tym momencie PKB jest najwyższe.

- Faza kryzysu. Obserwuje się zjawiska odwrotne do fazy ożywienia – bezrobocie stopniowo rośnie, firmy z kolei ograniczają produkcję dóbr, wstrzymują się też z inwestycjami.

- Faza depresji (dno). To etap przeciwstawny do szczytu – w tym momencie kryzys osiąga swoje maksimum, a tempo wzrostu PKB jest najniższe.

Więcej o fazach cyklu koniunkturalnego można przeczytać tutaj. Jednocześnie w niektórych opracowaniach można spotkać się tylko z dwiema fazami tego cyklu (faza ożywienia i faza recesji), w innych z kolei wprowadzony został piąty etap, który jest określany jako faza zdrowienia (po depresji).

Jak wykorzystać cykl koniunkturalny, inwestując w akcje?

Inwestorzy doskonale wiedzą, że opieranie się wyłącznie na informacjach prezentowanych na wykresach to za mało, aby znaleźć optymalny moment wejścia na rynek. Niezbędna jest szersza perspektywa. Mimo że cykl koniunkturalny to pojęcie dotyczące gospodarki, to właśnie zmiany w niej zachodzące nie pozostają bez wpływu na ceny dostępnych na rynku instrumentów, w tym akcji.

Zrozumienie, czym charakteryzują się poszczególne fazy cyklu koniunkturalnego, a przede wszystkim umiejętne ich rozpoznanie, może mieć wpływ na uzyskiwane wyniki finansowe. Przykładowo wejście gospodarki w fazę kryzysu może zmotywować inwestora do ograniczenia inwestycji w jednym obszarze na rzecz innego.

 

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej