News LoveKraków.pl

Aluminiowe puszki zamienione w dzieła sztuki. Wyjątkowe rzeźby w Kinie Kijów [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 4 marca w foyer Kina Kijów będzie można oglądać rzeźby Łukasza Mamicy. Powstały one za sprawą zbieranych w przestrzeni publicznej aluminiowych puszek, przetworzonych na obiekty sztuki.

Re-formy” są autorskim przetworzeniem rzeczywistości, której nadana została nowa forma. Zbierane w przestrzeni publicznej aluminiowe puszki po przetopieniu zmieniają swoją strukturę i stają się obiektami sztuki. Skłaniają tym samym odbiorców do refleksji nad obiegiem materii i zmiennością tego, co nas otacza.

Aluminiowe dzieła sztuki

W foyer Kina Kijów zwiedzający mogą zobaczyć tryptyk „Ciało”. – To moje spojrzenie na odwieczny, najistotniejszy w sztuce temat, jakim jest ludzkie ciało, które przetwarzam w ten specyficzny sposób – mówi Łukasz Mamica, autor wystawy.

– Możliwość pokazania rzeźb w przestrzeni Kina Kijów jest dla mnie ważna ze względu na obecność zabytkowych mozaik na ścianie, które tak jak „Re-formy” odbijają światło – podkreśla Mamica.

Postumenty rzeźb to jednocześnie pojemniki na zużyte puszki aluminiowe. Goście odwiedzający Kino Kijów będą mogli nie tylko obejrzeć z bliska dzieła sztuki, ale także przyczynić się do powstania kolejnych prac. Łukasz Mamica pracuje obecnie nad drugą odsłoną projektu „Re-formy”.

Pojemniki na puszki są postumentami dla rzeźb, ale także obiektami, które funkcjonują niezależnie. I właśnie dwa takie obiekty pojawią się w Kinie Kijów z emaliowaną tabliczką nawiązującą do moich rzeźb. To informacja, że można wrzucić tutaj puszkę aluminiową, która później zostanie przetworzona – wyjaśnia twórca wystawy.

Refleksja nad otaczającym światem

„Re-formy” stanowią metaforę świata, na który patrzymy nie zawsze go rozumiejąc. Oglądając rzeźby, zwiedzający będą mogli dostrzec na nich odbite ślady palców autora. Zabieg ten ma pokazać, iż aluminiowe dzieła sztuki są efektem myśli ludzkiej, a nie coraz częściej pojawiającymi się kompilacjami idei wykonanymi przez sztuczną inteligencję

– Dla mnie sztuka jest elementem komunikacji z otoczeniem i mówienia o rzeczach, które są ważne – tłumaczy Łukasz Mamica.

Wystawa ma skłonić odbiorców do kreatywnego myślenia i refleksji nad otaczającym nas światem. Towarzyszy jej projekcja krótkiego filmu animowanego przedstawiającego koncepcję jednej z prezentowanych rzeźb. Do współpracy przy animacji została zaproszona m.in. graficzka Aleksandra Siekierko oraz muzyk Bartłomiej Burakowski.

Tryptyk „Ciało” będzie prezentowany w Kinie Kijów do 4 marca.

Łukasz Mamica to wykładowca akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prowadzi badania w zakresie zrównoważonego rozwoju i kokreatywności, którą próbuje wykorzystać w tworzeniu Re-form. Jest również koordynatorem projektu „Sztuka pomaga”, którego celem, poza zbieraniem środków na ważne społecznie cele, jest promocja sztuki.

News will be here