Autobusem z Podhala na Słowację

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Już niedługo z Podhala będzie można dojechać autobusami do słowackich miejscowości Zuberec czy Dolný Kubín.

W środę przy przejściu granicznym w Chochołowie wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka podpisał z Peterem Jančovič, prezesem firmy EuroZebra na obsługę regularnych połączeń autobusowych na linii z Bukowiny Tatrzańskiej, przez Zakopane, Kościelisko i Chochołów do miejscowości Zuberec i Dolný Kubín.

Nowe połączenie powstało dzięki wsparciu finansowemu z rządowego funduszu autobusowego.

– Nowe połączenie będzie służyć nie tylko mieszkańcom przygranicznych miejscowości ale także turystom, którzy tutaj przybywają korzystać z walorów widokowych i turystycznych tego regionu – mówił Łukasz Smółka.

Trzy kursy w sezonie

Złożenie podpisów jest ukoronowaniem podejmowanych od dawna przez Województwo Małopolskie działań na rzecz uruchomienia regularnych połączeń autobusowych, które umożliwią podróżowanie nie tylko na obszarze Polski, ale też sąsiedniej Słowacji. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca, firma EuroZebra, realizować będzie przewozy na linii komunikacyjnej przebiegającej przez miejscowości: Bukowina Tatrzańska, Poronin, Zakopane (przejazd ulicą Powstańców Śląskich), Kościelisko, Witów i Chochołów.

Każdego dnia do dyspozycji pasażerów będą po dwa kursy w każdym kierunku, a w sezonie letnim (od 20.06.2020 r. – 27.09.2020 r.) po trzy kursy.

– Ta linia to świetny przykład wspaniałej współpracy partnerów, począwszy od rządu, poprzez samorząd, aż po inicjatywę społeczną. Takich przykładów, zakończonych sukcesem jest bardzo mało. Małopolska jest pierwszym województwem, które będzie miało wojewódzką linię transgraniczną. To jest pionierskie przedsięwzięcie i nowość w Polsce – zaznaczył prezes Peter Jančovič.

Planuje się, że regularne przewozy zostaną uruchomione jeszcze w październiku, po dopełnieniu niezbędnych formalności. Umowa będzie obowiązywać do końca 2020 r.

O uruchomienie transgranicznych autobusów pomiędzy Podhalem a Słowacją od lat zabiegał Jakub Łoginow.


comments powered by Disqus