Z perspektywy zdrowego trybu życia sen jest dla zdrowia równie ważny jak zbilansowana dieta czy aktywność fizyczna. Odpowiednia długość i jakość snu korzystnie wpływa na funkcje poznawcze i samopoczucie, natomiast jego niedobór zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, depresji, a nawet otyłości. Co zrobić, gdy towarzyszą nam problemy ze snem?
Odpowiedź jest prosta - należy się uważnie obserwować i zdiagnozować.
Do rozpoznania obturacyjnego bezdechu sennego służy specjalistyczne badanie snu – polisomnografia lub poligrafia. Wybór metody badania powinien zostać szczegółowo omówiony z lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń oddychania podczas snu.
Polisomnografia to specjalistyczne badanie snu, wymagające hospitalizacji w szpitalu lub innym ośrodku dostosowanym do przeprowadzenia badania. Podczas badania pacjent jest podłączony do aparatury medycznej rejestrującej szereg różnych parametrów, w tym:
- aktywność elektryczną mózgu (EEG) oraz gałek ocznych (EOG),
- pracę mięśni szyi oraz nóg (EMG),
- aktywność elektryczną mięśnia sercowego (EKG),
- wysycenia krwi tlenem (pulsoksymetria),
- ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha,
- przepływ powietrza przez drogi oddechowe,
- chrapanie,
- pozycja ciała i ruchy kończyn.
Można powiedzieć, że poligrafia jest taką uproszczoną polisomnografią. Podczas tego badania rejestruje się i analizuje mniejszą ilość parametrów, przy czym obowiązkowo musi ono zapewnić analizę przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ruchów oddechowych klatki piersiowej i wysycenia krwi tlenem. Dodatkowo monitorowanie może obejmować rejestrację EKG, położenia ciała oraz odgłosy wydawane w trakcie snu (chrapanie). Wszystkie prowadzone pomiary są nieinwazyjne i bezbolesne.
Chociaż poligrafia jest badaniem prostszym niż polisomnografia, to w przypadku wielu chorych dostarcza ona danych wystarczających do postawienia trafnej diagnozy. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że może ona zostać przeprowadzona w warunkach domowych przy użyciu specjalnie przystosowanych do tego celu urządzeń.
Komu dedykowane jest to rozwiązanie:
- przede wszystkim osobom, które z różnych przyczyn nie chcą być hospitalizowane
- osobom z problemami kardiologicznymi
- osobom z terenów o gorszej dostępności do opieki medycznej
- osobom starszym
- osobom, które mają trudności w poruszaniu się
- osobom cierpiącym na nadwagę i otyłość
- osobom nie mającym czasu na kilkukrotne odwiedzenie placówki medycznej w przypadku poligrafii stacjonarnej (zdarza się, że podczas snu, któryś z czujników się obsunie i zapis z badania nie jest miarodajny, wtedy badanie trzeba powtórzyć)
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezdechu sennego i zdalnej diagnostyki? Kliknij tutaj!
Źle sypiasz, chrapiesz, jesteś wiecznie zmęczony, śpiący, apatyczny, miewasz poranne bóle głowy, kołatania serca, duszności? Chcesz sobie pomóc?
Rozważ konsultację w poradni leczenia zaburzeń oddychania w trakcie snu w iMed24!
Zakres świadczeń naszej poradni:
- telekonsultacja z lekarzem, specjalistą od zaburzeń oddychania w trakcie snu (także ze specjalizacją kardiologiczną)
- wideokonsultacja z lekarzem, specjalistą od zaburzeń oddychania w trakcie snu (także ze specjalizacją kardiologiczną)
- konsultacja stacjonarna z lekarzem w naszej krakowskiej przychodni (specjalistą od zaburzeń oddychania w trakcie snu, także ze specjalizacją kardiologiczną)
- w razie potrzeby konsultacja z laryngologiem z naszej Poradni Otolaryngologicznej iMed24
- stacjonarne badanie na bezdech senny (poligrafia)
- wysyłkowe (zdalne) badanie na bezdech senny (poligrafia)
- kontrola terapii CPAP
- wystawianie wniosków refundacyjnych na maskę i aparat do terapii CPAP.