Po krótkiej niespełna trzytygodniowej przerwie (Bagatela po raz 12 z rzędu grała w lecie), Teatr rozpoczyna sezon premierą - 21 września na Scenie na Sarego 7 - monodramu "Wszystko, co najlepsze".
Brytyjską sztukę autorów: Duncana Macmillana i Jonny'ego Donahoe wyreżyserował i przetłumaczył Piotr Złotorowicz. Występuje Piotr Urbaniak.
Sztuka jest opowieścią o wpływie dzieciństwa i panujących w nim stosunków rodzinnych, na kształtowanie się dorosłego człowieka. Siłą monodramu, którego temat zasadniczy może się na pozór wydawać wyeksploatowany i opracowany na wiele sposobów, są wpisane w tekst interaktywne działania z publicznością. Bohater sztuki zaprasza widzów do odgrywania ważnych postaci z jego życia.
Komedia poetycka
Reżyser, Piotr Złotorowicz, tak mówi o przygotowanym przedstawieniu: Choć to dramat, który podejmuje sprawę depresji, samobójstwa i trudnych miłości, jest lekką rzeczą. Określiłbym go jako "komedię poetycką". My nim nie uleczymy tych, którzy naprawdę potrzebują specjalistycznej pomocy, ale chcemy pokazać, że ludzie z trudnymi problemami żyją wśród nas i starają się z nimi sobie radzić. Czasami słuchając muzyki, czasami jedząc lody waniliowe, czasami płacząc.
Dowcipny i zarazem wzruszający monodram jest popisem Piotra Urbaniaka, umiejącego włączyć w opowieść Bohatera kilkoro spośród widzów, którzy współkreują nastrojowe i poruszające przedstawienie. A świetnie zaaranżowana - przez Urszulę Czernicką (scenografia) - przestrzeń tzw. Sali Stiukowej, stała się kameralnym i wymarzonym miejscem do wysłuchania intymnych zwierzeń Bohatera.
Bagatela w październiku, czyli krakowski kalejdoskop
Piękny barokowy tytuł, za którym idzie pełne obyczajowych obrazów przedstawienie, czyli „Ambroży Grabowski, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie”, to październikowa premiera Teatru.
Wieloobsadowy spektakl, wyreżyserowany i napisany na podstawie dziewiętnastowiecznych tekstów Ambrożego Grabowskiego przez Mikołaja Grabowskiego, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w 105. rocznicę urodzin teatru, czyli 25 października 2024 roku.
Losy i dzieła Ambrożego Grabowskiego, dziewiętnastowiecznego księgarza, badacza i zbieracza "krakowskich starożytności historycznych", stały się pretekstem do powstania ironicznie zabawnego spektaklu o Krakowie i jego mieszkańcach.
Teksty Ambrożego traktujące o historii i zwyczajach Krakowa, przefiltrowane przez dowcip i inteligencję Mikołaja, zapowiadają spektakl traktujący o Grodzie Kraka z dużym przymrużeniem oka.
Na tle imponującej "Panoramy Krakowa" (autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki) dzieją się najrozmaitsze historie - pomimo stylizowanych kostiumów - wcale nie aż tak „starożytne”.
Dla młodzieży i dorosłych
Widzów w każdym wieku, a szczególnie dzieci w wieku szkolnym, Bagatela zaprasza m.in. na „Bajki dla niegrzecznych” w reżyserii Jacka Bończyka. Rozśpiewana i roztańczona inscenizacja „opowiastek z morałem” będzie prezentowana od 24 do 26 września na Scenie na Sarego 7. Cudownie zwariowane i absurdalne „Bajki dla niegrzecznych”, to kapitalny pomysł na oswajanie strachów z dzieciństwa.
Bagatela poleca także niestandardowe - wręcz rewolucyjne - odczytanie dzieł Henryka Sienkiewicza. Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits, w reżyserii i z udziałem Krzysztofa Materny, to spektakl pełen humoru i nieszablonowego podejścia do kanonu lektur i postaci stworzonych przez Noblistę.
Spektakle będą grane od 20 do 22 września na Dużej Scenie przy ul. Karmelickiej 6.