Baletowa baśń zawładnie sceną Opery Krakowskiej

"Balet to my!" w Operze Krakowskiej fot. Victor Korpusenko

Już za kilka dni na scenie Opery Krakowskiej odbędzie się coroczny pokaz Studia Baletowego „Balet to my!”. Młodzi tancerze w swoich układach tanecznych zaprezentują swoje umiejętności w zakresie różnych rodzajów tańca- ludowego, klasycznego, historycznego, współczesnego i charakterystycznego.

Pierwszą, koncertową część wypełnią „Pas de Quatre” Cesarego Pugniego w oryginalnej choreografii Antona Dolina oraz wariacje klasyczne z baletów „Esmeralda” Cesarego Pugniego, „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego oraz „Bajadera” Ludwiga Minkusa (również choreografie oryginalne). Uczniowie zaprezentują etiudy taneczne, które zakwalifikowano do finału Międzynarodowego Konkursu Tanecznego „Dance World Cup”.

- Przygotowania są bardzo intensywne. Uczniowie pilnie ćwiczą przez cały rok szkolny. Efekty tej pracy zarówno dydaktycznej jak i artystycznej staramy się pokazać w serii etiud utrzymanych w różnych stylach tanecznych - przyznaje Magdalena Malska, kierownik Studia Baletowego Opery Krakowskiej.

Opera Krakowska zaprasza w baśniową podróż

W drugiej części koncertu będzie można zobaczyć opowieść baletową na motywach „Baśni o dwunastu miesiącach” Janiny Porazińskiej. Obok choreografii autorstwa pedagogów Studia, znajdą się również te oryginalne, m.in. z baletu „Śpiąca Królewna” Piotra Czajkowskiego.

- Jak każda baśń, nasza również zawiera pewien wątek dydaktyczny, gloryfikujący właściwe postępowanie. Baśń utrzymana jest w formie divertiment, które w luźny sposób łączy ze sobą skojarzenia z różnymi porami roku - dodaje Malska. -Wierzę, że zafascynuje ona widzów, ponieważ ten temat daje duże możliwości interpretacyjne. Uczniowie mogą wykazać się umiejętnościami tanecznymi z różnych technik, a także zdolnościami aktorskimi.

Pokaz poprowadzi Stanisław Knapik.

Nie tylko w Polsce

Warto przypomnieć, że 7 i 9 czerwca Opera Krakowska zaprezentuje również operę „Mefistofeles” Arrigo Boito. Wydarzenie będzie miało miejsce na scenie Olavshalle w Trondheim w Norwegii. To efekt współpracy Opery Krakowskiej i Trondheim Symphony Orchestra, którą podjęto w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”. Opera „Mefistofeles” miała swoją premierę znacznie wcześniej, bo we wrześniu 2014 roku. Spektakl wyreżyserował Tomasz Konina, a kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk. Za realizację kostiumów odpowiedzialna byłą Joanna Klimas, projektantka mody. W przedstawieniu wziął udział 100-osobowy chór, w tym 32-osobowy chór dziecięcy. Obsadę stanowili soliści krakowscy, polscy i zagraniczni. Produkcja została doceniona nie tylko przez publiczność, ale i krytyków.

To będzie druga inscenizacja Opery Krakowskiej prezentowana na scenie w Trondheim. Dwa lata temu gościła w Norwegii z „Don Giovannim” W.A. Mozarta w reżyserii Michała Znanieckiego pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.