Będzie wymiana oświetlenia przy Wawelu. Znikną „grzybki z parku zdrojowego”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radnemu Dominikowi Jaśkowcowi nie podobają się latarnie uliczne na drodze prowadzącej do Wawelu. Nazwał je grzybkami, które przywodzą na myśl oświetlenie montowane w parkach zdrojowych z lat 70. ubiegłego wieku.

Zdaniem Jaśkowca lampy te nie pasują do zabytkowego i prestiżowego otoczenia zamku. Zawnioskował więc do miasta o ich wymianę.

Prezydent Krakowa przypomniał, że ta część miasta podlega opiece wojewódzkiego konserwatora zabytków, a dodatkowo na mocy osobnego porozumienia piecze nad zboczami Wzgórza Wawelskiego trzyma Konserwator Zabytków Wzgórza Wawelskiego. Wszystkie inwestycje, które miasto chce tam przeprowadzić, muszą uzyskać więc stosowne zgody.

Tak jest i w kwestii wymiany oświetlenia. Prezydent poinformował, że w tym roku planowana jest wymiana latarni na ul. Św. Idziego oraz na ul. Podzamcze. – Obecnie uzyskano wytyczne od małopolskiego konserwatora zabytków i wstępną akceptację dla zaproponowanych opraw i słupów – stwierdza prezydent.

– Aktualnie trwają prace nad dokumentacja niezbędną do uzyskania pozwolenia konserwatorskiego na prowadzenie robot – widnieje w odpowiedzi na wniosek radnego. Latarnie mają zostać wymienione w IV kwartale tego roku.

W przyszłym roku natomiast ma zostać wymienione oświetlenie na ulicy Droga do Zamku i na ul. Bernardyńskiej – wcześniej inwestycja będzie musiała przejść taką samą ścieżkę, jak opisano powyżej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto