Bezdomni mają swoją mapę Krakowa. „Z galerii gonią”

fot. Screen z krakowbezdomny.pl

Dlaczego osoby, które nie mają domu pojawiają się w konkretnych miejscach i czy mają w tym jakiś cel? Projekt, którego efektem jest m.in. interaktywna mapa Krakowa pozwala lepiej zrozumieć zarówno ich samych, jak i to, czym się kierują.

Mapę można zaleźć na stronie krakowbezdomny.pl. Tworzą ją wypowiedzi 18 osób bez dachu nad głową, które żyją w Krakowie.

– Wybrzmiewają z niej głosy osób w różnym wieku i z różnym “stażem” życia na ulicy. Niektóre z nich urodziły się i wychowały w Krakowie. Inne przybyły do miasta w poszukiwaniu miłości, pracy lub wsparcia. W sytuacji bezdomności znalazły się z różnych powodów. W większości przypadków w wyniku złożonego splotu którychś z następujących okoliczności: konfliktu rodzinnego, choroby alkoholowej, eksmisji, rozpadu związku, zadłużenia, utraty pracy, złego stanu zdrowia, poważnej osobistej tragedii, załamania albo zaburzeń psychicznych – czytamy w opisie projektu.

Na mapie znajdziemy słowa m.in. byłego pracownika Huty im. Sendzimira, wychowanki domu dziecka, byłego więźnia, zdradzonego męża i osieroconego syna czy kobiety z zaburzeniem psychicznym i mężczyzny z niepełnosprawnością.

„Ich opowieści o życiu codziennym w Krakowie wysłuchała Natalia Martini, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i wolontariuszka Zupy na Plantach, podczas wspólnych spacerów po mieście. Formę graficzną nadała im ilustratorka Gosia Spasiewicz-Bulas (Słucham i rysuję). Mapa powstała we współpracy i przy wsparciu Fundacji ZUPA, organizacji pożytku publicznego wspierającej osoby w kryzysie bezdomności, i Żywej Pracowni, podmiotu ekonomii społecznej tworzącego przestrzeń aktywizacji dla osób zagrożonych wykluczeniem”