Bezpłatna mammografia w Krakowie. Sprawdź, kiedy można skorzystać z badania

fot. Materiały prasowe

Regularna mammografia to dziś podstawa profilaktyki raka piersi. Mieszkanki Krakowa i okolic będą mogły skorzystać z niej już w dniach od 25 do 27 września.

Specjaliści alarmują, że u Polek wciąż za późno diagnozowany jest nowotwór piersi. Tymczasem szansą na to, aby w porę wykryć groźną zmianę są bezpłatne mammografie, które realizowane są w całej Polsce.

W dniach: 25 września w godzinach od 9.00 do 19.00, 26 września w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz 27 września w godzinach od 10.00 do 16.00 mieszkanki Krakowa i okolic będą miały okazję odwiedzić mammobus LUX MED.

Mobilny mammograf zawita na parking krakowskiego centrum handlowego Nowe Czyżyny przy ulicy Medweckiego 2. Odwiedzając punkt będzie można bezpłatnie wykonać mammografię – badanie, które co roku ratuje życie tysiącom kobiet.

– Na to badanie zawsze trzeba znaleźć czas, tym bardziej, że jest ono krótkie i bezbolesne. To dziś jedyny sposób na to, aby wcześnie wykryć niepokojącą zmianę i – co ważne – rozpocząć odpowiednie leczenie – zachęca Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny.

Z badań w mammobusie mogą skorzystać kobiety między 50. a 69. r.ż., które są ubezpieczone i nie miały wykonywanej mammografii w ostatnich 24 miesiącach lub znajdują się w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Samo badanie jest w pełni bezpłatne, należy jednak wcześniej się zarejestrować, dzwoniąc na numer tel. 58 666 24 44. Umówić można się także online, wypełniając formularz na stronie www.mammo.pl/formularz. Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, należy jednak zabrać ze sobą zdjęcia z wcześniejszym mammografii, jeśli te były już robione.

News will be here