Biblioteka Kraków wprowadzi się na Wesołą. Co z zabytkowym dworkiem przy Powroźniczej?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kiedyś Klinika Chorób Wewnętrznych, w przyszłości nowa siedziba Biblioteki Kraków. Trzy poszpitalne budynki mieszczące się przy ul. Kopernika zostaną zaadaptowane na potrzeby miejskiej sieci wypożyczalni.

Główna siedziba Biblioteki Kraków znajduje się obecnie w zabytkowym dworku przy ul. Powroźniczej 2. W 2020 roku obiekt ten przeszedł gruntowy remont, którego koszt wyniósł ponad 2 mln złotych. W planach jest jednak przeniesienie siedziby na Wesołą. Trzy poszpitalne budynki przy ul. Kopernika 15, 15A i 15B zamienią się w miejsce przyjazne dla miłośników książek.

– Wewnątrz będą mieściły się czytelnie i wypożyczalnie, w tym czytelnia główna, wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych, czytelnia regionalna z działem informacji bibliograficznej, strefy relaksu, pracy cichej, kabiny akustyczne. Na zewnątrz znajdzie się wyrzutnia do zwrotu książek poza godzinami pracy biblioteki, a także książkomat. Budynek będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami – zapowiada Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.

Konieczna zgoda konserwatora

Gmach główny przy ul. Kopernika 15, czyli dawna Klinika Chorób Wewnętrznych, to budynek zabytkowy. Wszelkie zmiany muszą więc uzyskać akceptację konserwatora zabytków.

– Zmiana funkcji głównego budynku biblioteki, układu pomieszczeń, jak i poszczególnych ich funkcji niesie ze sobą konieczność wykonania generalnego remontu, wymiany instalacji wewnętrznych, może nawet wzmocnienia stropów, w związku z imponującą ilością zasobów, jakie są w posiadaniu Biblioteki Kraków, a które mogłyby być dostępne na miejscu – informuje Iwona Sitnik-Kornecka z Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Rozpoczęcie budowy planowano pierwotnie na wrzesień 2022 roku. Przetarg na wykonawcę może być jednak ogłoszony dopiero po wydaniu pozwolenia na budowę.

– A decyzji dotyczącej całego projektu wciąż nie ma. W sierpniu tego roku konserwator poprosił m.in. o wykonanie dodatkowych badań stolarki okiennej i nie zgodził się na budowę tarasu z widokiem na zieleń, na którym czytelnicy mieli mieć możliwość czytania książek – tłumaczy Iwona Sitnik-Kornecka.

Koszt adaptacji budynków przy ul. Kopernika 15 i 15A szacowany jest na 30 mln zł.

Nowoczesność i wygoda

Pomysłów na zaaranżowanie wnętrz nowej siedziby Biblioteki Kraków jest wiele. Oprócz czytelni, pomieszczeń wystawienniczych i administracyjnych oraz pracowni archiwizacji i digitalizacji zbiorów, ma powstać ogólnodostępna kawiarnia oraz specjalna sala dla rodziców z małymi dziećmi.

W planach jest również wykorzystanie hologramów nieżyjących pisarek i pisarzy, którzy „zasiądą” w zabytkowej auli, a na korytarzach pojawią się zaś roboty informacyjne. Na tyłach głównego gmachu powstanie także dodatkowa winda z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i rodzinach z dziećmi.

– Obecnie w budynku przy ul. Kopernika 15 są dwie windy, ale dostęp do nich jest ograniczony – wymaga wejścia po schodach na wysoki parter. Projekt zakłada powstanie windy, która będzie dostępna z poziomu chodnika – wyjaśnia przedstawicielka ARMK.

Na potrzeby administracyjno-techniczne ma zostać zaadaptowany obiekt przy ul. Kopernika 15A. Wewnątrz zachowana zostanie zabytkowa drewniana biblioteka, w której przez chwilę gościła wystawa "Klinika zabawek".

Z kolei w budynku przy ul. Kopernika 15B powstanie pawilon konferencyjno-medialny z kawiarnią na ostatniej kondygnacji. Obiekt będzie nawiązywał wyglądem do palmiarni Ogrodu Botanicznego, który sąsiaduje z terenem poszpitalnym. Wielofunkcyjna sala konferencyjna ma pomieścić około 200 osób. Projekt koncepcyjny czeka obecnie na zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Co z dworkiem przy Powroźniczej?

Przeniesienie siedziby Biblioteki Kraków na Wesołą oznacza, iż zabytkowa willa przy ul. Powroźniczej przestanie pełnić swoją dotychczasową funkcję. Wciąż jednak będzie można wypożyczać książki, ponieważ miejsce to stanie się jedną z filii miejskiej sieci wypożyczalni. Trwają również ustalenia w sprawie utworzenia w budynku gabinetu Sławomira Mrożka.

W zabytkowym dworku z XIX wieku mieszczą się obecnie: czytelnia, wypożyczalnia informacyjno-bibliograficzna, dział bibliografii regionalnej oraz pokój pamięci poświęcony Jerzemu Pomianowskiemu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki Dębniki
comments powered by Disqus