Zabytkowe forty otworzą bramy dla zwiedzających. Przed nami Dni Twierdzy Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kiedyś obiekty militarne, dziś muzea, ośrodki sportowe czy instytucje edukacyjne. W dniach 10-18 września zabytkowe forty zaproszą w swoje progi. A to za sprawą Dni Twierdzy Kraków.

„Połączeni dziedzictwem” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które staną się okazją do wspólnego odkrywania tajemnic krakowskich fortów. Twierdza Kraków powstała w XIX wieku na rozkaz cesarza Franciszka Józefa. Dziś stanowi nie tylko zespół obiektów, ale też zbiór wartości i wiedzy, łącząc czasy minione ze współczesnością.

Dawne zabudowania wojskowe wykorzystywane są obecnie do różnych celów. Niektóre to ośrodki edukacyjne, inne zaś tętnią rozrywką i kulturą. Niedawno, po 10-letniej rewitalizacji odbyło się wielkie otwarcie Fortu Borek, który stał się siedzibą Centrum Kultury Podgórza. We wrześniu zaś progi dla zwiedzających otworzy zabytkowy fort „Sidzina” w Skotnikach.

Dni Twierdzy Kraków będą doskonałą okazją, by wspólnie odkryć ich tajemnice. W programie wykłady specjalistów, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy z nagrodami oraz zwiedzanie obiektów z przewodnikami.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednakże obowiązują zapisy. Szczegółowy program dostępny TUTAJ

comments powered by Disqus