Jak zagospodarować teren Białych Mórz? Konsultacje ruszają we wrześniu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od września do listopada potrwają konsultacje dotyczące sposobu zagospodarowania Białych Mórz. Po tym, jak miasto wycofało się z pomysłu utworzenia tam pola golfowego, mają służyć jako ogólnodostępny teren zielony.

Chodzi o prawie 35-hektarowy teren, na którym jeszcze w 2017 roku miało powstać pole golfowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Ponieważ spółka, która miała się tym zająć, nie zrealizowała w całości tego zadania, w listopadzie 2020 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej wypowiedział jej umowę, a w grudniu ubiegłego roku miasto ostatecznie odzyskało teren.

W lipcu wiceprezydent Andrzej Kulig ogłosił zmianę planów miasta: Białe Morza mają służyć wszystkim mieszkańcom jako ogólnodostępny teren zielony:

Teraz, zgodnie z zapowiedziami z lipca, miasto ogłasza konsultacje społeczne wśród mieszkańców. Urzędnicy podkreślają w komunikatach, że konsultacje są ogłaszane z inicjatywy prezydenta, choć trudno ukryć, że postulaty rezygnacji z pomysłu tworzenia pola golfowego i utworzenia parku były wysuwane przez mieszkańców i początkowo spotykały się z odrzuceniem.

Start we wrześniu

Znany jest już harmonogram konsultacji. 5 września odbędzie się spotkanie informacyjne w CSW Solvay przy ul. Zakopiańskiej 62.

Później odbędzie się seria warsztatów i spacerów dla różnych grup mieszkańców. Spacery zaplanowano na 14 września i 12 października, a warsztaty na 15 września, 30 września (dla seniorów), 14 października (dla młodzieży) i 15 października (dla dzieci).

Równocześnie, od połowy września do końca października, zbierane będą opinie w formie ankiet.

16 listopada, również w CSW Solvay, odbędzie się spotkanie podsumowujące.

To pierwszy krok

– Jest to pierwszy etap konsultacji – podkreślał podczas środowego posiedzenia komisji kształtowania środowiska Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. Efektem tych konsultacji ma być zestaw rekomendacji dla projektantów przyszłego parku. Na etapie projektowania mają się odbyć kolejne konsultacje, dotyczące już konkretnych rozwiązań.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus