„Boże Ciało” z nominacją do Oscara

Film "Boże Ciało" powalczy o Oscara fot. mat.prasowe
„Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy powalczy o Oscara.

W poniedziałek poznaliśmy nominacje do Oscarów 2020. Film Komasy otrzymał w nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. O statuetkę powalczą również m.in. „Nędznicy” Ladja Ly, „Ból i blask” Pedro Almodovara.

Moc nagród

Premiera „Bożego Ciała” z główną rolą Bartosza Bieleni miała miejsce w sierpniu 2019 roku w sekcji Giornate degli Autori podczas festiwalu w Wenecji. Produkcja znalazła się w zestawieniach najlepszych filmów ubiegłego roku. Była również wiele razy nagradzana zarówno w Polsce, jak i za granicą. Film zdobył nagrodę m.in. Inclusive Award Edipo w Wenecji, Europa Cinemas Label czy Silver Star dla najlepszego filmu trzeciej edycji El Gouna Film Festival w Egipcie.

„Boże Ciało” zdobyło dziesięć statuetek podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Bielenia doceniany

Za rolę 20-letniego Daniela został również doceniony Bartosz Bielenia. Aktor kilka dni temu został nagrodzony European Shooting Star 2020, otrzymał też Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za 2019 roku.

Bartosz Bielenia jest znany krakowskiej publiczności przede wszystkim z ról w Narodowym Starym Teatrze.

Do zespołu trafił na dwa lata przed ukończeniem krakowskiej szkoły teatralnej. Zadebiutował w „Edwardzie II” w reż. Anny Augustynowicz. Jego kolejne role to Edmund w „Królu Learze” w reż. Jana Klaty, Hamlet w „Hamlecie” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Następnie grał w przedstawieniach „Płatonow” (reż.K. Bogomołow), „Podopieczni” (reż. P. Miśkiewicz), „Wszystko zmyślone” (reż. A. Karasińska).

Jedną z najgłośniejszych ról jest hitowe „Wesele” w reż. Jana Klaty. To właśnie tym spektaklem Klata pożegnał się ze Starym Teatrem.

W 2017 roku przeniósł się do warszawskiego Nowego Teatru.

We wrześniu 2019 roku Bartosz Bielenia wrócił na krakowską scenę za sprawą spektaklu „Dług” w reż. Jana Klaty.

– Być może już nigdy nie zobaczymy Bartosza Bieleni na krakowskiej scenie. Trzymamy kciuki za oscarową karierę kolegi i ostatkiem miejsc zapraszamy na „Dług” Jana Klaty z Bartoszem 15 i 16 stycznia o 18:00! – napisał Teatr Nowy Proxima na Facebooku.

Nie tylko teatr

Nazwisko aktora w ostatnich latach często pojawiało się w kontekście filmu. Bielenia zagrał w filmach „Disco polo”, „Na granicy”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Kler”, „Ja teraz kłamię” czy serialu „1983” produkcji Netflixa w reż. Agnieszki Holland.

comments powered by Disqus