Bronowice. Miejsce, gdzie odbyło się najsłynniejsze polskie „Wesele”

Uroczystość osadzenia chochoła w Rydlówce fot. Tomasz Soczewka
Folklor Bronowic należał do jednego z najczęstszych motywów malarskich na przełomie XIX i XX wieku. Prawdziwą sławę obecnej krakowskiej dzielnicy przyniósł jednak dramat „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jakie jeszcze inne tajemnice kryje to miejsce? Zapraszamy do lektury.

Bronowice obecnie stanowią krakowską dzielnicę. Obejmują tereny dawnej wsi Brunowice nad rzeką Rudawą, która powstała w 1294 roku na prawie niemieckim. Centrum zabudowy skoncentrowane było wzdłuż przebiegających równolegle ulic. Dzisiaj to ulica Tetmajera i ulica Pod Strzechą. Pośrodku urządzono podłużny plac znajdujący się w dolince potoku. Bronowice należały do archiprezbiterów kościoła Mariackiego i podlegała parafii Najświętszej Marii Panny. W 1655 roku wieś została złupiona przez Szwedów. W XIX wieku, a konkretnie latach 1846-1847, przez pola przeprowadzono linię kolejową łączącą Kraków z Mysłowicami. W latach 1934-1941 Bronowice wchodziły  w skład istniejącej gminy zborowej Bronowice Małe. W 1941 roku stała się XXXV dzielnicą katastralną Krakowa dzięki staraniom generalnego gubernatora Hansa Franka. W latach 80. w najwyższym punkcie zlokalizowano umocnienia Twierdzy Kraków.

Pocztówka z Bronowic

Chociaż czasy się zmieniły, w Bronowicach nadal można zobaczyć pozostałości dawnych krakowskich fortyfikacji takich jak Fort VII Bronowice, Fort 41 Bronowice Małe, Fort Mydlniki (Szlak Twierdzy Kraków) czy przydrożne kapliczki. Turystów przyciąga przede wszystkim bliskość przyrody i spokój. Dzięki sporej powierzchni terenów zielonych i sąsiedztwu Ojcowskiego Parku Narodowego, możliwy jest tutaj aktywny wypoczynek. Wielu decyduje się również na wyprawę śladami bohaterów dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Obecnie w zabytkowym dworku, w którym odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, znajduje się Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” (ulica Tetmajera 28). Chociaż Bronowice stanowiły jeden z ulubionych malarskich motywów przełomu XI i XX wieku, to sławę przyniosło temu miejscu uwiecznienie w dziele Wyspiańskiego.

 

Sensacja towarzyska w Krakowie

Tytułowe „Wesele” odbyło się w roku 1900 w dworku młodopolskiego malarza Włodzimierza Tetmajera, odkupionego później przez Rydla. Po sprzedaży, Tetmajer przeprowadził się do znajdującego się nieopodal dawnego dworku franciszkanów z roku 1863. Ślub Lucjana Rydla z dziewczyną z Bronowic stał się w Krakowie towarzyską sensacją, przede wszystkim ze względu na pana młodego. Rydel - przyjaciel Wyspiańskiego, syn profesora uniwersytetu, udzielający się społecznie, postanowił ożenić się z chłopką! W tym miejscu warto przypomnieć, że nie był to jedyny taki przypadek. Włodzimierz Tetmajer, przyrodni brat poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, był ożeniony ze starszą siostrą Mikołajczykówny. Stanisław Wyspiański również był żonaty z dziewczyna takiego pochodzenia. Ale to właśnie wesele Rydla poruszyło wyobraźnię. Wyspiański w swoim dramacie poruszył problemy najistotniejsze dla narodu. W 1969 roku w „Rydlówce” powstało Muzeum Młodej Polski. Co roku, dokładnie w rocznicę wesela, 20 listopada ma miejsce uroczysta impreza stawiania chochoła, co związane jest nie tylko z dramatem "Wesele", ale i lokalną tradycją.

 

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej