Budują tunel na Opolskiej. Ma być gotowy wiosną [ZDJĘCIA]

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Zarząd Inwestycji Miejskich zapowiada, że wiosną tego roku kierowcy będą mogli skorzystać z nowego tunelu na ul. Opolskiej. Dokładna data będzie zależeć m.in. od warunków atmosferycznych w najbliższych miesiącach.

Tunel powstaje w miejscu, w którym z ul. Opolską przecinać się będzie nowa linia tramwajowa z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej i budowany razem z nią układ drogowy. Kierowcy jadący na wprost ul. Opolską pojadą na dolnym poziomie, gdzie będą mieć do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Tunel będzie miał ok. 100 m długości, a jego jezdnia będzie ok. 7,5 poniżej jezdni poprowadzonej na górnym poziomie skrzyżowania.

Górny poziom będzie znacznie bardziej skomplikowany. Tędy zostanie poprowadzona linia tramwajowa, a także wszystkie ciągi piesze i rowerowe. Górą pojadą samochody jadące Trasą Wolbromską z północy na południe i odwrotnie, a także wszyscy skręcający z i w stronę ul. Opolskiej. Do komunikacji pomiędzy górnym i dolnym poziomem będą służyć najazdy, którymi dziś poprowadzony jest główny ruch na ul. Opolskiej. Efekt będzie wyglądał mniej więcej tak jak na mapie poniżej (pochodzi ona z audytu rowerowego sprzed kilku lat, więc w międzyczasie mogły zostać wprowadzone modyfikacje):

Przyspieszenie

Od kiedy samochody przejeżdżają nowymi łącznicami, wykonawca mógł zająć się głównym ciągiem ul. Opolskiej. Stare jezdnie zostały rozebrane, grunt pod nimi został wybrany, a na środku wybudowana została ściana, która będzie oddzielać dwie komory tunelu. Powstały też ściany i fundamenty tunelu, a obecnie betonowany jest żelbetowy strop. – Do wykonania pozostało dokończenie stropu wraz z robotami towarzyszącymi – dylatacjami, izolacjami, elementami odwodnienia, zasypkami i warstwą konstrukcji drogowej wewnątrz tunelu – wylicza Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Urzędnicy zapowiadają, że oddanie tunelu do eksploatacji przewidziane jest na drugi kwartał tego roku. Na razie ZIM nie podaje bardziej precyzyjnej daty, obawiając się, że ewentualne pogorszenie warunków atmosferycznych może spowolnić prace. Plan jest jednak taki, by wiosną kierowcy mogli już bez przeszkód korzystać z tunelu, co z jednej strony powinno znacznie upłynnić ruch na ul. Opolskiej, a z drugiej – umożliwić realizację kolejnych etapów prac, już na górnym poziomie skrzyżowania.

Koniec w tym roku

Urzędnicy oceniają, że największe problemy dotyczące tej inwestycji zostały już rozwiązane i zakończenie prac jest coraz bliżej. Budowa tunelu jest zaawansowana w 60 procentach, w ponad 70 procentach przeprowadzona już została remediacja gruntu w miejscu przyszłej pętli na Górce Narodowej. – Termin zakończenia zadania w wakacje tego roku jest jak najbardziej realny – zapowiedział w niedawnym komunikacie Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały