Budżet Obywatelski. Do głosowania jeden krok

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W różnych punktach miasta i przez internet – tak krakowianie będą mogli oddać głos na wybrane projekty w Budżecie Obywatelskim.

W tym roku na liście znalazło się 118 projektów ogólnomiejskich i 439 dzielnicowych. Głosowanie rozpocznie się 28 września i potrwa do 7 października.

Bo w całym mieście

Oddać głos na wybrany projekt będzie można przez internet, za pośrednictwem strony www.budzet.krakow.pl, a także w zorganizowanych na terenie całego Krakowa specjalnych punktach. W nich będzie można głosować na papierowych kartach.

Miejsca, w których będzie można oddać głos, pojawią się w każdej dzielnicy naszego miasta, dzięki czemu krakowianie do głosowania będą mieli dosłownie jeden krok. Każda z dzielnic ma kilka takich lokalizacji w różnych jej częściach.

I tak głosować można w budynkach Urzędu Miasta Krakowa  przy al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielickiej 28a, ul. Dekerta 24, ul. Brackiej 10 czy na os. Zgody 2. Będzie można również oddać głos w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy ul. Batorego 2/28.

Jeżeli chodzi o Stare Miasto, to punkty pojawią się m.in. przed Teatrem Bagatela, w Wieży Ratuszowej, w siedzibie Polskiego Związku Głuchych przy ul. św. Jana 18 czy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Biblioteki, kościoły, instytucje kultury

W niektórych dzielnicach funkcje punktów do głosowania przejmą poszczególne filie Biblioteki Kraków czy siedziby Rad Dzielnic.

Co ciekawe, na terenie dzielnicy Dębniki zagłosować na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie można w świątyniach. Na liście znalazły się Opactwo Ojców Benedyktynów, kościół św. Kazimierza, teren przy kościele w Pychowicach czy przy kaplicy w Kostrzu. Oprócz tego mieszkańcy mogą głosować w Ośrodku Ruczaj przy ul. Rostworowskiego 13 i w budynku remizy OSP Kostrze.

Mieszkańcy Bieżanowa i Prokocimia jeden z punktów do głosowania w ramach BO znajdą w Dworze Czeczów przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36.

Nie zabraknie punktów znajdujących się na miejskich placach czy w parkach, m.in. na placu Axentowicza, parku Kleparskim czy parku Bednarskiego.

Budżet obywatelski „zawita” również do klubów kultury czy instytucji kultury, m.in. Nowohuckiego Centrum Kultury, Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

Pełna lista placówek w poszczególnych dzielnicach dostępna jest na stronie www.budzet.krakow.pl.

Jak głosować

A teraz porcja kolejnych istotnych informacji. Aby głosować w punkcie, będzie trzeba podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa dla osób niemających nr PESEL oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania.

I tutaj ważne przypomnienie: każdy, kto decyduje się oddać głos w jednym z punktów, musi mieć przy sobie dowód osobisty.

Aby móc zagłosować przez stronę internetową BO, konieczna będzie wcześniejsza rejestracja na platformie: podanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru PESEL – dla osób, które go nie mają, daty urodzenia i płci, numeru telefonu komórkowego oraz numeru i nazwy dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania.

Tylko jeden głos

Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz, wybierając po trzy projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Zadania oceni w skali od 1 do 3 punktów. Projekty, które zdobędą największą liczbę punktów, znajdą się na liście rankingowej.

Do realizacji zostaną wyznaczone te, które uzyskają najwyższą liczbę punktów, do wyczerpania środków przeznaczonych na Budżet Obywatelski.

Ogłoszenie wyników nastąpi 23 października.

W tym roku krakowianie złożyli do BO łącznie 949 projektów. Po procesie weryfikacji pod głosowanie poddanych zostanie 557. Najwięcej pomysłów dotyczy zieleni, ale sporo z nich dotyczy też infrastruktury drogowej i chodnikowej, kultury, sportu i rekreacji czy zagadnień społecznych.

Pełna lista projektów dostępna na stronie www.budzet.krakow.pl.

comments powered by Disqus