Znamy pełną listę projektów do Budżetu Obywatelskiego. Nowa Huta na prowadzeniu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wszystko już wiadomo o tegorocznym głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 557 projektów.

Urząd miasta opublikował we wtorek pełną listę projektów poddanych pod głosowanie. To już ostateczne zestawienie – na początku sierpnia podano listę zadań, które przeszły weryfikację, ale autorzy projektów odrzuconych mieli jeszcze prawo do złożenia protestu.

W wyniku tego 21 pomysłów dołączyło do listy. Ostatecznie weryfikację przeszło 557 zadań. To rekord w porównaniu z poprzednimi edycjami. W minionym roku krakowianie wybierali spośród 430 projektów.

Dzielnicowe i ogólnomiejskie

Jak co roku, wyniki te różnią się w zależności od dzielnicy. Największy wybór będą mieć tym razem mieszkańcy Nowej Huty, gdzie weryfikację przeszły 63 projekty. Na Grzegórzkach można będzie wybierać spośród 41, a na Prądniku Białym – 38 pomysłów. Najmniej projektów czeka na głosy mieszkańców Bieńczyc (9), Łagiewnik-Borku Fałęckiego (11) oraz Krowodrzy i Swoszowic (po 17).

W tej edycji można było zgłosić projekt dotyczący innej dzielnicy niż ta, w której się mieszka. W głosowaniu ta zasada już nie obowiązuje – oddać głosy możemy tylko na projekty dotyczące własnej dzielnicy.

Każdy głosujący oprócz projektów dzielnicowych będzie wybierał również spośród 118 projektów ogólnomiejskich.

Rekordowa kwota

Tegoroczna edycja BO jest wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim wyróżnia się kwotą do rozdysponowania, która jest najwyższa spośród wszystkich dotychczasowych edycji. Tym razem do wydania jest 30 milionów złotych. Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowana jest kwota 10 milionów, a na dzielnicowe 20 milionów. Dla porównania, w ubiegłym roku było to odpowiednio 8 i 4,5 miliona.

– Machina ruszyła, od dziś wszyscy projektodawcy mogą już na 100 procent zająć się promowaniem swoich inicjatyw. Wkrótce będą mogli wykorzystać materiały wygenerowane w systemie internetowym – mówi Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Głosowanie rozpocznie się 28 września i potrwa do 7 października. Wyniki będą znane 23 października.

Pełną listę zaakceptowanych projektów można sprawdzić TUTAJ.

comments powered by Disqus